01272023Cu
Last updatePzt, 17 Eki 2022 8pm

Büyük Dönüşüm - Karl Polanyi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
Büyük Dönüşüm

 
İlk İngiltere baskısı (yayın. Victor Gollancz , 1945)
Yazar Karl Polanyi
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil ingilizce
Konu Pazar ekonomisi
Yayımcı Farrar ve Rinehart
Yayın tarihi
1944
Bunu takiben Erken İmparatorluklarda Ticaret ve Pazarlar (1957) 

Büyük Dönüşüm ,Macar-Amerikalı bir politik ekonomist olan Karl Polanyi'nin bir kitabı. İlk olarak 1944'te Farrar & Rinehart tarafından yayınlanan bu kitap, piyasa ekonomisinin yükselişi sırasında İngiltere'de meydana gelensosyal ve politik ayaklanmaları ele alıyor. Polanyi, modern piyasa ekonomisi ve modern ulus-devletin ayrı unsurlar olarak değil, "Pazar Toplumu" adını verdiği tek insan icadı olarak anlaşılması gerektiğiniiddia ediyor.

"Pazar Toplumunun" ayırt edici bir özelliği, insanlığın ekonomik zihniyetinin değişmiş olmasıdır. Büyük dönüşümden önce, insanlar ekonomilerini karşılıklılık ve kişisel ve toplumsal ilişkilerde yeniden dağıtıma dayandırdılar. [1] Sanayileşmenin ve artan devlet etkisinin bir sonucu olarak, bu önceki sosyal eğilimlerin altını oyan rekabetçi piyasalar yaratıldı ve bunların yerini kendi kendini düzenleyen bir piyasa ekonomisini teşvik etmeyi amaçlayan resmi kurumlar aldı. [2] Kapitalist kurumların ekonomik olarak liberal birzihniyet sadece yasaları değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda insanlığın ekonomik ilişkilerini de temelden değiştirdi; Büyük dönüşümden önce, piyasalar insan ilişkilerinde çok küçük bir rol oynadı ve küçülen boyutları nedeniyle fiyatları bile belirleyemiyorlardı. [3] İnsan doğasının rasyonel serbest ticaret eğilimi mitinin yaygınlaşması, ancak sanayileşme ve yeni yaratılan piyasa kurumları üzerinde daha fazla devlet kontrolünün başlamasından sonra oldu. [4] Ancak, Polanyi yerine iddia "insanın ekonomisi, bir kural olarak, onun sosyal ilişkiler içine batmış durumdadır" [5] ve o nedenle alternatif önerir etnografik "denilen ekonomik yaklaşım substantivism"," biçimciliğe "karşıt olarak, her iki terim de Polanyi tarafından icat edilmiştir.


Oxfam: Dünyanın yarısının zenginliği, sekiz adamın elinde

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

İngiliz yardım kuruşulu Oxfam'ın verilerine göre, dünyanın en zengin sekiz kişisinin serveti, dünyanın yarısını oluşturan 3.6 milyar nüfusun servetine eşit.

Yarın Davos'ta toplanacak Dünya Ekonomik Forumu öncesi bir rapor yayınlayan Oxfam, zengin ve yoksul arasındaki uçurumun daraltılması için hükümetleri ve iş dünyasını göreve çağırıyor.

Zengin ve yoksul arasındaki eşitsizliğin sanılandan daha büyük olduğunu vurgulayan Oxfam, özellikle hükümetlerin vergi cennetlerinin işleyişini sona erdirmek için beraber çalışması gerektiğini vurguluyor.

Oxfam'ın raporunu hazırlarken yararlandığı, Mart 2016'da yayınlanan Forbes'un milyarderler listesinin ilk sırasında 75 milyar dolarlık servetiyle Microsoft'un kurucusu Bill Gates var.

Listenin geri kalanında İspanyol tekstil devi Inditex'in kurucusu Amancio Ortega, yatırımcı Warren Buffett, Meksikalı iş adamı Carlos Slim Helu, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, Facebook'un yaratıcısı Mark Zuckerberg, Oracle'ın kurucusu Larry Ellison ve New York'un eski belediye başkanı Michael Bloomberg var.

Walras’ın Genel Denge Analizi ve Marshall’ın Kısmi Denge Analizi Arasındaki Fark Nedir?

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

 

Neoklasik ekolde ekonominin dengesi bir kanadını Marshall’ın oluşturduğu kısmi denge, diğer kanadını da Walras’ın oluşturduğu genel denge analizcileri arasındaki çatışmaya sahne olmuştur.

Walrasın kurmaya çalıştığı genel denge modeli toplumdaki bütün sosyal olaylar birbirleriyle ilişkilidir sözünün matematiksel olarak ifadesinden başka bir şey değildir. walras, piyasalar arasında karşılıklı ilişkiler bulunduğu önermesinden yola çıktı. Walras a göre örneğin bir mala karşı aşırı bir talep varsa bu açık bir biçimde diğer malların arz fazlası içinde olduğunun ifadesiydi. Kurduğu modelde ekonomideki tüm piyasaların dengeye geldiği durum analiz edilir.

Kısmi denge yaklaşımında ise tek bir piyasa izole edilir ve onun arz talep dengesi diğer piyasalardan bağımsız olarak izlenir. Ayrıca Marshall iktisadi incelemelerine zaman boyutu getirirken matemetiği iktisada bir araç söylenenleri kısaltıp sistemleştirmek için bir alet olarak görüyordu. Arz talep analizlerinde kapsamlı bir ceteris paribus izledi.sonuçta Marshall ın analizi genel denge analizinden daha fazla kabul gördü.bu yaklaşım tek bir bireyin ve tek bir şirketin dengesinden hareketle piyasa dengesine ulaşıyordu.bunun için ekonomideki makro temelli konular üzerinde durmak anlam taşımıyordu. Bunun için 29buhranı ve keynesi beklemek gerekecekti.

İşsizlik Şubat ayında yüzde 12,6 oldu

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

 

Türkiye'de işsizlik oranı Şubat ayında yüzde 12,6 oldu. Ocak'ta işsizlik yüzde 13'e yükselerek 7 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre işsizlik oranı Şubat'ta geçen yılın aynı dönemine göre 1,7 puanlık bir artış gösterdi.

Şubat ayında işsiz sayısı 676 bin kişi artarak 3 milyon 900 bin kişiye ulaştı.

Gıda fiyatları Türkiye'de neden artıyor?

Enflasyon 9 yılın en yüksek seviyesinde: %11,87

İşsizlik nasıl %13'e kadar yükseldi?

Genç işsizliği yükseldi

ABD ekonomisinden ilk çeyrekte üç yılın en yavaş büyümesi

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

 

 Amerikan ekonomisi 2016 yılının ilk çeyreğinde yıllık olarak yüzde 0.7 büyüdü. Beklentilerin altında gelen büyüme rakamı, 2014 yılından beri Amerikan ekonomisinin kaydettiği en yavaş büyümeye işaret etti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesinin ilk çeyrekte yüzde 1 olmasını bekliyordu.

Yavaş büyümenin gerekçesi olarak tüketici harcamalarının 2009'dan beri en kötü performansını göstermesi ve stoklara yapılan yatırımlarda azalmanın yaşanması gösterdildi.

Bu yılın ilk çeyreği 2016 yılının son çeyreğine göre ise yüzde 2.1 büyüdü.

Gelen son veri ABD Başkanı Donald Trump'ı kampanyası boyunca yüzde 4'lük bir büyüme sözü vermesi dolayısıyla zora sokacak gibi gözüküyor.

Bu sözü yerine getirmek isteyen Trump yönetimi Çarşamba günü, ülke tarihindeki en büyük vergi reformuna imza atacaklarını duyurarak kurumlar vergisinin yüzde 35'ten yüzde 15'e indirileceğini açıkladı.

BBC'ye konuşan Close Brothers Varlık Yönetimi'nde baş yatırım müdürü olan Nancy Curtin ise Amerikan gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesinin genelde ilk çeyrekte düşük geldiğine ve bunun mevsimsel bir olgu olduğuna dikkati çekti.

Tüketici Fiyat Endeksi, Nisan 2017

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %1,31 arttı

TÜFE’de (2003=100) 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,31, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,71, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,87 ve on iki aylık ortalamalara göre %8,66 artış gerçekleşti.

Aylık en yüksek artış %9,13 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu

Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı Nisan ayında endekste yer alan gruplardan çeşitli mal ve hizmetlerde %1,26, gıda ve alkolsüz içeceklerde %1,23, lokanta ve otellerde %0,96 ve ev eşyasında %0,94 artış gerçekleşti.

Alternatif İktisadın Kritiği Nasıl Olmalı?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

 Sol ideolojiler için genel bir tespit vardır, piyasa demek kapitalizm demektir. Ve bir market etrafında örgütlenmiş her toplum sermayenin tek elde birikmesinden ötürü er ya da geç kendi sonunu hazırlar. Ancak toplumsal rahatsızlığa sebep olarak görülen piyasa ortadan kalksa dahi bütün ekonomi merkezi bir otorite tarafından yönetilse dahi toplumsal rahatsızlığın sistem yıkmaya kadar gidebileceğini Sovyet deneyimiyle birlikte gördük. 

Sovyet deneyimi bize iki temel sonuç bıraktı, birincisi devrime sebep olan tezi, yani kapitalizmin insanları rahatsız eden çok büyük sıkıntılara sebep olduğu tezini bıraktı. Ve ikincisi yine devrimlere sebep olan bir tezi, sosyalizmin insan doğasına uygun bir sistem olmadığı ya da Sovyet dünyasını kapitalist dünyadan ayıran en büyük özelliği olan piyasa'nın, aslında zannedildiği gibi rahatsızlığın kaynağı olmadığı tezini bıraktı. 

Kapitalist dünyadaki aynı otoriterliği, aynı sömüren özellikleri sosyalist dünyada da gördük. Sistemlerin en büyük handikabı Marks ve arkadaşları tarafından piyasa ve mülkiyetli toplum modelinde görülmüş olsa bile Sovyetlerin yıkılmasıyla birlikte, sorunun mülkiyet veya piyasadan kaynaklı bir sorun olmadığını da gördük. Elbette Marks'ın ekonomiyi algılamamız noktasında hiç kimsenin görmezden gelemeyeceği çok büyük katkıları oldu. Hatta insanlık tarihinin ana akışını değiştirdiğini bile iddia edebiliriz. Ancak bu durum Marks'ı bir bütün haklı yapmıyordu. Çünkü en az kapitalizme duyulan tepki kadar ve hatta daha şiddetli bir karşı tepkinin sosyalizm içinde geliştiğini gördük.

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses