10072022Cu
Last updatePzt, 11 Nis 2022 9pm

Antonio Negri

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Antonio " Toni " Negri (1 Ağustos 1933 doğumlu), bir İtalyan Spinozist -Marksist [9] sosyolog ve politik filozof olup, en iyi İmparatorluk ortak yazarlığıyla tanınmıştır ve Spinoza'daki çalışmaları için ikincildir.

Padua'da doğdu, memleketi üniversitesinde siyaset felsefesi profesörü oldu.  Negri , 1969'da Potere Operaio (İşçi Gücü) grubunu kurdu ve Autonomia Operaia'nın önde gelen bir üyesiydi . En popüler Özerklik teorisyenlerinden biri olarak, “devrimci bilinci” çağıran son derece etkili kitaplar yayınladı.

1970'lerin sonlarında, sol kanatlı terör örgütünün beyni Kızıl tugaylar ( Brigate Rosse veya BR), 1978 yılının Mayıs ayında İtalya’nın iki defa başbakanı Aldo Moro’nun kaçırılmasıyla ilgili beyni olmak gibi suçlamalarla suçlandı. ve diğerleri arasında Hıristiyan-Demokrat Parti lideri. 

Yanlışlıkla BR adına bir telefon görüşmesi yapmış olduğundan şüpheleniliyordu, ancak mahkeme ilişkilerini kesin olarak kanıtlayamadı. Negri'nin solcu aşırılıkçılık konusundaki karmaşıklığı sorunu tartışmalı bir konudur. "Devlete karşı örgütlenme ve ayaklanma" (daha sonra bırakılan bir suçlama da dahil olmak üzere) bir dizi suçlamadan suçlandı ve iki cinayetle ilgili olduğu için suçlandı.

Negri, Mitterrand doktrini ile korunan Paris VIII (Vincennes) ve Collège uluslararası de felsefesinde , Jacques Derrida , Michel Foucault ve Gilles Deleuze ile birlikte ders verdiğinde Fransa'ya kaçtı . 1997 yılında hapis cezasını 30 yıldan 13 yıla indiren bir anlaşma yapıldıktan sonra,  cezasının sona ermesi için İtalya'ya döndü. En etkili kitaplarının birçoğu parmaklıklar ardında yayınlandı. Şu anda ortağı Fransız filozof Judith Revel ile birlikte Venedik ve Paris'te yaşıyor .

Deleuze gibi, Negri'nin Spinoza ile meşgul olması çağdaş felsefede iyi bilinmektedir. [19] [20] ile birlikte Althusser'den ve Deleuze, o bir Fransız esintili merkez isimlerinden biri olmuştur Neo-Spinozism içinde kıta felsefesi , 20. yüzyılın sonu ve 21. yüzyılın başlarındaki [21] [6] [22] [ 23] [24] , 18. yüzyıl sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında Alman düşünürler (özellikle Alman Romantikler ve İdealistler ) tarafından Spinoza'nın iyi bir şekilde yeniden keşfedilmesinden sonra tarihteki ikinci dikkat çekici Spinoza canlandırmasıydı .

Film yönetmeni Anna Negri'nin babası .

 

Erken yıllar

Antonio Negri doğdu Padua içinde, Kuzeydoğu İtalyan bölgenin içinde Veneto , 1933 Babası aktif olan komünist militan kentinden Bologna (içinde Kuzeydoğu İtalyan bölgenin ait Emilia-Romagna ) ve ölmeden rağmen Negri iki yaşındayken yaşında, onun siyasi nişan ile Negri tanıdık yapılan Marksizm annesinin ilçesine bir öğretmen iken, erken yaşlardan itibaren Poggio Rusco (içinde Mantua ili , Lombardiya ) [25]. Kariyerine 1950'lerde eylemci Roma Katolik gençlik örgütü Gioventú Italiana di Azione Cattolica (GIAC) ile militan olarak başladı Negri , 1953-54'te İsrail'de bir yıl boyunca kibbutz'da çalıştığı zaman komünist oldu . Kibbutz, Siyonist sosyalizm fikirlerine göre örgütlenmişti ve tüm üyeler Yahudi komünistlerdi. [26] 1956'da İtalyan Sosyalist Partisi'ne katıldı ve 1963'e kadar üye kaldı; aynı zamanda 1950'lerin sonlarında ve 1960'ların başlarında Marksist hareketlerde daha fazla meşgul oldu.

Padua Üniversitesi'nde hızlı bir akademik kariyere sahipti ve adli ve anayasal teoriyle ilgilenen, özellikle İtalyan bir alan olan " dottrina dello Stato " (Devlet teorisi) alanında genç yaşta profesörlüğe terfi etti . Bu, Raniero Panzieri ve filozof Norberto Bobbio gibi etkili politikacılarla , Sosyalist Parti ile güçlü bir şekilde ilişki kurmasıyla kolaylaştırılmış olabilir .

1960'lı yılların başında Negri , İtalya'da Marksizmin entelektüel yeniden doğuşunu temsil eden bir dergi olan Quaderni Rossi'ye , komünist parti dünyasının dışında yeniden katıldı .

1969'da, Oreste Scalzone ve Franco Piperno ile birlikte Negri, Potere Operaio (İşçi Gücü) ve Operaismo ( işçi ) Komünist hareket grubunun kurucularından biriydi . Potere Operaio 1973'te dağıldı ve Autonomia Operaia Organizzata (Organize İşçi Özerkliği) hareketine yol açtı .

 

Tutuklama ve kaçış

 

16 Mart 1978'de, eski İtalyan başbakan ve Hıristiyan Demokrat parti lideri Aldo Moro , Roma'daki Via Fani'de kaçırılma olay yerinde öldürülen beş kişilik koruma görevlisi Kızıl Tugaylar tarafından kaçırıldı . Kaçırılmasından kırk beş gün sonra onu tutarken, Kızıl Tugaylar ailesini telefonda aradı ve Moro'nun eşinin yaklaşmakta olan ölümüne dair bilgi verdi.  Dokuz gün sonra, bedeni başından vurulmuş, bir şehir şeridinde terkedilmiş olarak bulundu. Konuşma kaydedildi ve daha sonra yayınlandı ve televizyonda yayınlandı. Negri'yi tanıyan ve sesini hatırlayan birçok kişi, onu aramanın olası yazarı olarak tanımladı, ancak iddia bu yana reddedildi: aramanın yazarı aslında Valerio Morucci idi .

7 Nisan 1979'da, kırk altı yaşındayken Antonio Negri, Özerklik Hareketi'ndeki rolüyle, diğerleri ile birlikte tutuklandı (Emilio Vesce, Luciano Ferrari Bravo, Mario Dalmaviva, Lauso Zagato, Oreste Scalzone , Pino Nicotri, Alisa del) Re, Carmela di Rocco, Massimo Tramonte, Sandro Serafini, Guido Bianchini ve diğerleri). Padova Cumhuriyet Başsavcısı Pietro Calogero, onları Kızıl Tugayların siyasi kanadında ve dolayısıyla İtalya'daki sol kanat terörizminin arkasında yer almakla suçladı . Negri, Kızıl Tugayların liderliği, 1978'i kaçırıp Hristiyan Demokrat Parti Genel Başkanı Aldo Moro'yu öldürme ve hükümeti devirmeyi planlamayı da içeren bir dizi suçla suçlandı. Negri, Padua Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü ve Paris'teki École Normale Supérieure'de öğretim görevlisini ziyaret etti . İtalyan halkı bu tür olaylara bir akademisyenin katılabileceği konusunda şok oldu.

Bir yıl sonra Negri, Aldo Moro'nun BR liderinden sonra kaçırılmasıyla kovuldu ve kovuşturma ile işbirliği yapmaya karar verdi ve Negri'nin "Kırmızı Tugaylarla hiçbir ilgisi olmadığını" belirtti. Negri'ye karşı 'Devlete karşı silahlı ayaklanma' suçlaması son anda düştü ve bu nedenle savcının talep ettiği 30 yıl artı ömür boyu hapis cezasını almadı; siyasi aktivist Carlo Saronio cinayetinin Andrea Lombardini, bir öldürülmesiyle ilgili 'ahlaki mutabakatı' sahip carabiniere başarısız bir banka soygunu sırasında. 

 

Onun filozofu arkadaşları Negri'nin faaliyetleri ile ilgili çok az hata gördü. Michel Foucault , "Entelektüel olduğu için hapiste değil mi?"  Fransız filozofları Félix Guattari ve Gilles Deleuze de Kasım 1977 yılında imzalanan L'Appel des intellectuels français contre la baskının en Italie Negri'nin hapis ve İtalyan protesto (İtalya'da ile bastırılmasının Karşı Fransız Aydınlar Çağrısı) terörle mücadele yasası . 

1983 yılında, tutuklanmasından dört yıl sonra ve hala hapishanede bekleyen hapishanedeyken, Negri, İtalyan yasama meclisine Radikal Parti üyesi olarak seçildi .  Parlamentodaki dokunulmazlığı iddia ederek geçici olarak serbest bırakıldı ve Fransa'ya kaçmak için özgürlüğünü kullandı. Orada “ Mitterrand doktrini ” sayesinde iadesinden korunan, yazı ve öğretmenlik yaparak 14 yıl kaldı . İtalya'da yargılanmayı reddetmesi, İtalyan medyası ve Parlamentoya adaylığını destekleyen İtalyan Radikal Partisi tarafından geniş çapta eleştirildi. 

 

Fransa'da Negri, Paris VIII'de (Vincennes) ve Jacques Derrida tarafından kurulan Collège uluslararası de felsefesinde ders vermeye başladı . Fransa'da ikamet etmenin şartları onun siyasi faaliyetlerde bulunmasını engellemesine rağmen, üretken bir şekilde yazdı ve geniş bir solcu aydın koalisyonunda aktif kaldı. 1990'da Jean-Marie Vincent ve Denis Berger ile Negri Futur Antérieur dergisini kurdu . (Dergi 1998 yılında yayınını durdurmasıyla ama yeniden doğdu Multitudes uluslararası yayın kurulu üyesi olarak Negri ile 2000 yılında.)

1997 yılında 30 ila 13 yaşındaki hapis süresini azaltılmış bir savunma-pazarlık sonrası. Negri, cezasının sona hizmet etmek için İtalya'ya döndü. 2003 yılının baharında, en etkili eserlerinden bazılarını parmaklıklar ardında yazdığı için hapishaneden serbest bırakıldı.

1980'lerin sonunda, İtalya Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga , Antonio Negri'yi "tüm nesil İtalya'nın gençliğinin zihnini zehirleyen" bir psikopat "olarak nitelendirdi. 

 

Siyasal düşünce ve yazma

 

Diğer Marksizm biçimlerinin aksine , özerk Marksizm, işçi sınıfının kapitalist sistemin örgütlenmesinde devletten , sendikalardan veya siyasi partilerden bağımsız olarak yapılan değişiklikleri zorlama yeteneğini vurgular . Otonomistler, parti örgütlenmesinden daha az endişe duyuyorlar, bunun yerine geleneksel örgütsel yapıların dışındaki öz örgütlü eylemlere odaklanıyorlar. Dolayısıyla, özerk Marksizm, "aşağıdan yukarıya" bir teoridir: özerklerin , işyerinde devamsızlık , yavaş çalışma ve sosyalleşme gibi kapitalizme karşı günlük işçi sınıfı direnişi olarak gördüğü faaliyetlere dikkat çeker . Günlük1961-1965 yılları arasında üretilen Quaderni Rossi ("Kırmızı Defterler") ve 1963-1966 yılları arasında üretilen halefi Classe Operaia ("İşçi Sınıfı"), erken özerkliğin gelişiminde de etkili oldu. Her ikisi de Antonio Negri ve Mario Tronti tarafından kuruldu .

Bugün, Antonio Negri, tartışmalı Marksist-ilhamlı tez İmparatorluğu'nun (2000) Michael Hardt ile birlikte yazarı olarak bilinir .

2009 yılında Negri kitabı tamamladı Commonwealth ile 2000 yılında başlayan üçlemenin son İmparatorluğu ve ile devam etti Çokluk'un Michael Hardt ile birlikte kaleme 2004'te. [35]

Commonwealth'ten bu yana , diğer sosyal meselelerle birlikte Arap Baharı ve İşgal hareketleri üzerine çok sayıda kayda değer makale yazdı .

Dionysos İşçiliği: Devlet Formunun Eleştirisi (1994)

Bu kitapta yazarlar kendilerine “Öyleyse, emeğin, yaşamı tamamlayan tüm potansiyeline sahip olması, modern toplumda kapitalist disiplin, sömürü ve tahakkümün aracı haline geldi” diye soruyor. Yazarlar, bu paradoksu, emeğin kapitalist üretim süreçlerinde ve kapitalist yasal ve sosyal kurumların kurulmasındaki rolünün sistematik bir analizi yoluyla ortaya çıkarmakta ve izlemektedir. Liberal ve sosyalist emek ve kurumsal reform kavramlarını radikal demokratik bir bakış açısıyla eleştiren Hardt ve Negri, devlet biçiminin kendisine meydan okuyor.

İsyanlar: Kurucu İktidar ve Modern Devlet (1999)

Yalnızca Negri tarafından yazılmış olan bu kitap, Machiavelli'nin Floransa ve Harrington'un İngiltere'sinden Amerikan, Fransız ve Rus devrimlerine kadar modern devrimlerin dramasını araştırıyor ve güç ve eylemin nasıl anlaşılması gerektiğine dair yeni bir fikir ortaya koyuyor. kökten demokratik bir gelecek elde etmek. " 

 

İmparatorluk (2000)


... Hardt ve Negri'nin İmparatorluğuna göre , İmparatorluğun yükselişi ulusal çatışmanın sona ermesidir, şimdi "düşman", kim olursa olsun, artık ideolojik veya ulusal olamaz. Artık düşman, bir tür suçlu olarak anlaşılmalıdır, siyasi bir sisteme ya da bir millete değil, yasaya yönelik bir tehdidi temsil eden biri olarak. Bu bir terörist olarak düşmandır ... Milletler arasında çatışmanın alakasız kaldığı "medeniyet alanını bütünüyle kaplayan yeni düzende", "düşman" aynı anda "banalize edilir" (bir nesneye indirgenir) rutin polis baskısının etkisi altına alındı ​​ve mutlaklaştırıldı (Düşman gibi, etik düzene mutlak bir tehdit “ ).
Genel olarak, kitap , bireysel ulus-devletler merkezli, "modern" bir emperyalizm olgusundan , yazarların farklı savaş biçimlerine sahip, "İmparatorluk" olarak adlandırdığı iktidar güçleri arasında yaratılmış bir postmodern kurguya devam eden bir geçişi kurar:

İmparatorluk anayasaları, küresel savaşı ve sınıfı çevreleyen çeşitli fikirler geliştiriyor. Dolayısıyla, İmparatorluk bir monarşi ( Amerika Birleşik Devletleri ve G8 ve NATO , Uluslararası Para Fonu veya Dünya Ticaret Örgütü gibi uluslararası kuruluşlar ), bir oligarşi ( çokuluslu şirketler ve diğer ulus devletler) ve bir demokrasiden oluşur. (çeşitli hükümet dışı kuruluşlar ve Birleşmiş Milletler). Kitabın analizinin bir kısmı “direniş hayal etmek” ile ilgilidir, ancak “İmparatorluğun amacı,“ toplam ”olduğu ve buna karşı direnişin yalnızca olumsuzlama biçimini alabileceğidir - “. İmparatorluk toplamdır, ancak ekonomik eşitsizlik devam eder ve tüm kimlikler silinir ve evrensel olanla değiştirilirken, yoksulların kimliği devam eder. 

 

Çokluk: İmparatorluk Çağında Savaş ve Demokrasi (2004)


 Çokluk bu sorunları ele alır ve İmparatorluğun bıraktığı iş parçacığını alır . Hardt ve Negri, bunu yapabilmek için önce mevcut savaş konfigürasyonunu ve çelişkilerini analiz etmelidir. Bu analiz, birinci bölümde gerçekleştirilir ve daha sonra iki ve üç bölümler sırasıyla çokluk ve demokrasiye odaklanır. Çokluk bu baskın ayrıdır yeni nispeten erişilebilir bir tarzda yeni bir görüş noktasından bir reiteration olduğu gibi çok bir netice değildir akademik nesir tarzında İmparatorluğu. Çokluk kalmıştır, yazarlar, her zamanki konularına ve neredeyse gündelik tonlarına rağmen, 'ne yapmalı?' Sorusuna cevap vermek yerine, politik bir demokratikleşme süreci için kavramsal bir zemin oluşturmayı amaçlayan bir felsefe kitabında ısrar ediyorlar. veya somut eylem için bir program sunun.

İngiliz Milletler Topluluğu (2009)


Bu kitapta, yazarlar “mülkiyet cumhuriyeti” kavramını ortaya koyuyor: “Buradaki amaçlarımız için temel olan özellik, mülkiyet kavramının ve mülkiyet savunmasının her modern siyasi anayasanın temeli olarak kalmasıdır. cumhuriyet, büyük burjuva devrimlerinden günümüze kadar bir mülkiyet cumhuriyetidir ”. Kitabın 2. Bölümü, modernite ile modernite karşıtı arasındaki ilişkiyi ele alıyor ve " alternatifliği " öneriyor"Altermodernity" sadece uzun vadeli antimodern mücadelelere girmeyi değil, aynı zamanda modern egemenlik ve antimodern direniş arasındaki herhangi bir sabit diyalektiği koparmayı da içerir. Antimoderniteden altermoderniteye geçişte, gelenek ve kimliğin değişmesi gibi, direnç de şimdi alternatiflerin oluşumuna adanmış yeni bir anlam kazanıyor. Daha önce açıkladığımız gibi direnişin temelini oluşturan özgürlük öne çıkıyor ve yeni bir siyasi projeyi duyurmak için bir olay teşkil ediyor. ”  

For Alex Callinicos bir yorumda "en yeni nedir Commonwealth diller yarattığımız ortak moda fikri üzerine onun almaktır. Hardt ve Negri, sermaye uygun kaynaklarına aradığı bundan değil, sadece doğal kaynakları anlamına değil, aynı zamanda" sosyal Yaptığımız uygulamalar, biyo-politik üretimin hem aracı hem de sonucu olan ilişkilerimizi tanımlayan toplumsallık biçimleri ", komünizmin, kapitalizmin özel ve sosyalizm tarafından (tanımladıkları gibi) ortak tarafından tanımlandığını devletçiliğin etkisiyle) için, David Harvey Negri ve Hardt "bir modernite arayışı içinde - modernite ile modernite karşıtlığı arasındaki diyalektik muhalefetin dışında kalan bir şey - bir kaçış yoluna ihtiyaçları var. Kapitalizm ile sosyalizm arasında seçim yapmaları öneriliyor, hepsi yanlış. Tamamen farklı bir şey, komünizm - farklı boyutlarda çalışmak. " Harvey ayrıca “Devrimci düşünce, Hardt ve Negri'nin kapitalizme ve“ mülkiyet cumhuriyetine ”itiraz etmek için bir yol bulması gerektiğini savunuyor. 'Kimlik politikalarından kaçınmamalı, bunun yerine onunla çalışmalı ve ondan öğrenmeli' çünkü kimliğin kendisi mülkiyete ve egemenliğe dayandığı için 'mülkiyet cumhuriyetinde ve aleyhinde mücadele için temel araç' ' Aynı değişimdeHarvey ve Micheal Hardt ve Antonio Negri arasındaki Artforum , Hardt ve Negri, Harvey’yi Commonwealth’in argümanı içinde önemli bir kavram olarak düzeltmeye çalışıyor . Şöyle ki, “Bir yandan tekillik kavramını , bir yandan bireyin figürüne zıt kılan , diğer yandan kimliğin biçimini zıt olarak tanımlamak yerine, tekillik kavramını çok yönlülük ilişkisinin üç yönüne odaklanarak tanımlarız. başkalarının çokluğu, içsel olarak bölünmüş ya da çoktur ve zaman içinde çokluktur - yani bir olma sürecidir”.

 

2011-2012 İşgal Hareketleri ve Deklarasyon

Mayıs 2012'de Negri üzerinde bir elektronik broşür (Michael Hardt ile birlikte) kendi yayınladığı işgal ve 2011-2012 kamp hareketleri denilen Deklarasyonu hareketi demokrasinin yeni formlarını araştırıyor savunuyor. Giriş Jacobin'de "Baton Al" başlığı altında yayınlandı . Ayrıca Ekim 2011'de Hardt ile Dış İlişkilerde Hardt'ın "Aşağı Manhattan'daki Yerleşimin Temsil Edilememekte Olduğunu Konuşması" başlıklı bir makalesi yayınlandı . 

tırnak işareti

 • "Cezaevi, günlük ritmi, devri ve savunmasıyla birlikte, hiçbir zaman bırakmıyor; cezaevi zaman kaybediyor: Bu, kapitalist bir toplumda temel cezanınşeklidir ." 
 • “Kitaplarımdaki hiçbir şeyin doğrudan bir örgütsel ilişkisi yoktur. Benim sorumluluğum tamamen kitap yazan ve satan bir entelektüel!”
 • “... BR [Kırmızı Tugayları] ve NAP'ın [Silahlı Proletarya Çekirdeği] nin bir Hareketi'nin buzdağının tepesi olarak ortaya çıktığını bir olgu olarak tanımlamak gerçekten gerekli. Savunmanın tanınması ve bu hiçbir şekilde BR çizgisinin ağır hatasını inkar etmiyor.Bir noktada BR'yi delirmiş hareketin bir değişkeni olarak tanımladım ... Terörizmin ancak otantik kitlesel siyasi mücadele ve devrimci hareketin içinde. "
 • In İmparatorluğu'nunkapitalizmin genişleme içinde 'dış' 'iç' yerine olması gerekiyordu o "kapsadığını değil kapitalist olmayan çevre ama onun kendi kapitalist arazi-yani yutulma artık olduğunu biçimsel ama gerçek.

Seçme eserler (İngilizce)

 • Çevrimiçi makalelerNegri, Antonio. Boru Hattı:Ed Emery tarafından çevrilmiş olan Cezaevinden Mektuplar . Cambridge, Polity, 2015
 • Negri, Antonio. İsyanlar: Kurucu Güç ve Modern Devlet, Maurizia Boscagli tarafından çevrildi. Minneapolis: Minnesota Press Üniversitesi , 1999. Minnesota Press Üniversitesi tarafından yeniden basım , 2009.
 • Michael Hardt ve Antonio Negri, İngiliz Milletler Topluluğu, Harvard University Press'in Belknap Basını, 2009. ISBN  978-0-674-03511-9
 • Hücre (3 DVD ile Negri ile esaret üzerine röportajlar)Angela Melitopoulos, Actar, 2008.
 • Antonio Negri, Porselen Atölyesi:Noura Wedell'in Tercüme Ettiği Yeni Politika Dilbilgisi İçin . Kaliforniya: Semiotext (e) 2008.
 • Antonio Negri, Siyasi Tartışmalar: Akıl, İdeoloji ve Burjuva Projesi. Çeviren Matteo Mandarini ve Alberto Toscano . New York: Verso, 2007.
 • Antonio Negri, Negri Üzerinde Negri: Anne Dufourmentelle ile Söyleşi. Londra: Routledge, 2004.
 • Michael Hardt ve Antonio Negri, Çokluk: İmparatorluk Çağında Savaş ve Demokrasi, New York: Penguin Press, 2004.
 • Antonio Negri, Subversive Spinoza: (Un) Çağdaş Varyasyonlar , Timothy S. Murphy tarafından düzenlendi, Timothy S. Murphy, Michael Hardt , Ted Stolze ve Charles T. Wolfe tarafından çevrildi , Manchester: Manchester University Press, 2004.
 • Antonio Negri, Devrim Zamanı. Matteo Mandarini tarafından çevrilmiştir. New York: Devamlılık, 2003.
 • Antonio Negri, İşEmeği : Bir İnsan Emeği Hikayesi Olarak İncil Metin , (İleri: Michael Hardt; Çevirmen: Matteo Mandarini), Duke Üniversitesi Yayınları , (1983'e başladı), 2009.
 • Michael Hardt ve Antonio Negri, İmparatorluk, Harvard Üniversitesi Yayınları, 2000.
 • Hardt, Michael ve Negri, Antonio. Dionysos Emeği: Devlet Formunun Eleştirisi. Minneapolis: Minnesota Press Üniversitesi , 1994.
 • Negri, Antonio. Vahşi Anomali: Spinoza Metafiziği ve Siyasetinin Gücü,Michael Hardt tarafından çevrildi. Minneapolis: Minnesota Üniversitesi Üniversitesi , 1991.
 • Antonio Negri, Marx Marx'ın Ötesinde: Grundrisse'daki Dersler, New York: Autonomedia, 1991.
 • Antonio Negri, Devrim Aldı: Marx, Keynes, Kapitalist Kriz ve Yeni Sosyal Konular Üzerine Seçilmiş Yazılar, 1967–83[52] Ed Emery ve John Merrington, Londra: Kırmızı Notlar, 1988. ISBN 0-906305-09-8 
 • Antonio Negri, Yıkılma Siyaseti: Yirmi Birinci Yüzyıl İçin Bir Manifesto, Cambridge: Polity Press, 1989.
 • Félix Guattari ve Antonio Negri, Bizim gibi Komünistler, 1985.
 • Hoşçakalın, SosyalizmAntonio Negri, Raf Valvola Scelsi, Seven Stories Press , 2008ile sohbet ederken.
 • Casarino, Cesare ve Negri, Antonio. Ortak Övgüyle. Minneapolis: Minnesota Press Üniversitesi , 2009.
 • 2012 yılında Michael Hardt ileDeklarasyon .
 • Kalabalıklarüç aylık dergi (Fransızca)
 • Futur Antérieurdergisinin Arşivi (Fransızca)
 • Son yazılan Antonio Negri tarafından yayınlanan makalelerin İngilizce çevirileri,Generation Online'dan
 • Hardt & Negri (2002), Eurozine'de"Marx'ın Köstebeği Öldü"
 • "Tarihi Uzlaşma" ve Terörizm Arasında: 1970'lerde İtalya'nın Tecrübesini İnceleme Le Monde Diplomatique, Ağustos-Eylül 1998
 • Fransız gazetesi Multitudesdergisinde yayınlanan “Ontolojik Bir Çokluğun Tanımına Doğru” Makalesi .
 • org’da Negri ve Hardt’ın imparatorluğundanalıntı
 • "Baton'u Alın."

 

Filmler

 • Marx Reloaded, Arte , Nisan 2011.
 • Antonio Negri: Asla Bitmeyen Bir İsyan, ZDF / Arte , 52 dk., 2004. [1]

 

Yorum ekle


Antonio Negri
Tam adı Antonio Negri
Born 1 Ağustos 1933 (86 yaş)
Padua , İtalya Krallığı
gidilen okul Padua Üniversitesi
Istituto İtalya'daki İtalyan Lisesi
 
çağ Çağdaş felsefe
bölge Batı felsefesi
Okul Kıta felsefesi
Otonomist Marksizm
Neo-Spinozizm 
Kurumlar Padua Üniversitesi 
Paris VIII (Vincennes)
Paris VII (Jussieu)
École Normale Supérieure
Uluslararası Felsefe Bölümü
Ana ilgi alanları
 • Siyaset felsefesi  
 • · Sınıf çatışması  
 • · Küreselleşme 
 •  · Commons 
 •  · Biyopolitika
Önemli fikirler
 • Küreselleşme  felsefesi
 •  · Çokluk 
 •  · İmparatorluk  teorisi 
 • · Kurucu iktidar  
 • · Maddi olmayan emek   
 • · Post-fordizm  
 • · Altermodernite  
 • · İşin reddi
Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses