10072022Cu
Last updatePzt, 11 Nis 2022 9pm

Bertrand Russell

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bertrand Arthur William Russell, 3. Earl Russell , OM FRS (18 Mayıs 1872 - 2 Şubat 1970) İngiliz bir filozof, mantıkçı , matematikçi, tarihçi, yazar, denemeci, sosyal eleştirmen , politik aktivist ve Nobel ödüllü idi .  Russell, hayatındaki çeşitli noktalarda , kendisini şüpheli bir doğanın kendisini hiçbir zaman "hiçbir şey yapmadığını hissetmesine yol açtığını" itiraf etmesine rağmen, kendisini liberal, sosyalist ve pasifist olarak kabu etti. Herhangi bir derin duyu.  " Russell Monmouthshire'da doğdu Birleşik Krallık'taki en önde gelen soylu ailelerden biri. 20.yüzyılın başlarında, Russell İngilizlerin “ idealizmekarşı ayaklanmasına” yol açtı . 

Selefi Gottlob Frege , meslektaşı G. E. Moore ve protégé Ludwig Wittgenstein ile birlikte analitik felsefenin kurucularından biri olarak kabul edilir . Yaygın olarak 20. yüzyılın önde gelen mantıkçılarından biri olarak tutulur .  AN Whitehead ile birlikte klasik mantığın en önemli eseri olan matematik için mantıklı bir temel oluşturma çabası olan Principia Mathematica'yı yazdı . Onun felsefi makalesi " Belirtmek Üzerine"“bir felsefe paradigması” olarak kabul edilmiştir.  Çalışmaları matematik, mantık , küme teorisi , dil bilimi , yapay zeka , bilişsel bilim , bilgisayar bilimi (bkz. tip teorisi ve tip sistemi ) ve felsefe üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. özellikle dil felsefesi , epistemoloji ve metafizik .

Russell tanınmış bir savaş karşıtı eylemciydi ve emperyalizm karşıtlığını savunuyordu.  Nadiren, atom tekelinin sağladığı fırsat geçmeden önce nükleer savaşı savundu ve dünya hükümetine "coşkuyla karşılanacağına" karar verdi . Birinci Dünya Savaşı sırasında pasifizmi nedeniyle hapse girdi .  Daha sonra Russell karşı bu savaşı sonucuna Adolf Hitler 'in Nazi Almanya'sı gerekli 'daha az iki kötülükler' olduğunu ve eleştirilen Stalinist totaliterciliğiABD’nin Vietnam Savaşı’na müdahalesine saldırdı ve nükleer silahsızlanmanın savunucusuydu .  1950'de Russell, "insani idealleri ve düşünce özgürlüğünü savunan çeşitli ve önemli yazılarının tanınması nedeniyle" Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı . 

biyografi

Erken yaşam ve arka plan

Dört yaşındaki Russell

Çocukluk evi, Pembroke Lodge

Bertrand Russel Ravenscroft en May 1872 18 doğumlu Trellech , Monmouthshire nüfuzlu ve liberal bir ailenin çocuğu olarak, İngiliz aristokrasisinin .  Ailesi Viscount ve Viscountess Amberley , zamanları için radikaldi. Lord Amberley, karısının çocuklarının öğretmeni biyolog Douglas Spalding ile olan ilişkisini onayladı . Her ikisi de , bunun skandal olduğu düşünülen bir zamanda doğum kontrolünün erken savunucularıydı. Lord Amberley bir ateistti ve filozof John Stuart Mill'e sorduğunda ateizmi belirgindi.Russell'ın laik vaftiz babası olarak hareket etmek. Mill, Russell’ın doğumundan bir yıl sonra öldü, ancak yazılarının Russell’ın hayatı üzerinde büyük etkisi oldu.

Babası dedesi Earl Russell , Kraliçe Victoria'dan iki kez 1840'larda ve 1860'larda Başbakan olarak hizmet veren bir hükümet kurmasını istedi . Ruslar bundan birkaç yüzyıl önce İngiltere’de öne çıkmıştı , Tudor hanedanının yükselişiyle birlikte iktidara ve çişe geliyordu (bakınız: Bedford Dükü ). Onlar önde gelen İngiliz biri olarak kendilerini kurulan liberal parti ailesine ve her büyük siyasi katıldı Manastırlar Dağılması için 1536-1540 yılında Şanlı Devrim 1688-1689 ve Büyük Reformu Yasası1832'de. 

Leydi Amberley, Lord ve Alderley'in Leydi Stanley'in kızıydı. Russell, anneannesinin alayından sık sık korkuyordu, [84] kadınların eğitimi için kampanya yapanlardan biriydi. 

Çocukluk ve ergenlik

Russell'ın iki kardeşi vardı: erkek kardeşi Frank (Bertrand'dan neredeyse yedi yaş büyüktü) ve kız kardeşi Rachel (dört yaş büyük). 1874 Haziran'ında Russell'ın annesi difteri öldü, kısaca Rachel'ın ölümüyle sonuçlandı. Ocak 1876'da, babası uzun bir depresyon döneminden sonra bronşitten öldü . Frank ve Bertrand onların sadık bakımı yerleştirildi Victoria yaşamış baba tarafından dedesi, Pembroke Lodge içinde Richmond Park'a . Büyükbabası, eski Başbakan Earl Russell1878'de öldü ve Russell tarafından tekerlekli sandalyedeki yaşlı bir adam olarak hatırlandı. Büyükannesi Kontes Russell (Lady Frances Elliot), Russell'ın çocukluğunun ve gençliğinin geri kalanında baskın aile figürüydü. 

Kontes, İskoç Presbiteryen bir aileden gelmişti ve Amberley’de çocukların agnostik olarak yetiştirilmesini talep edecek bir hüküm ayırmak için Chancery Mahkemesi’ni başarılı bir şekilde dilekçe vermişti . Dini muhafazakârlığına rağmen, diğer alanlarda ilerici görüşlere sahipti ( Darwinizm'i kabul edip İrlanda Ana Kuralını destekledi ) ve Bertrand Russell'ın sosyal adalete bakış açısı ve ilkesine ayak uydurma üzerindeki etkisi hayatı boyunca onunla kaldı. (Biri, Bertrand'ın kendi meşhur teklifine dayanarak ilkeleri için ayağa kalktığı görüşüne itiraz edebilir: “İnançlarım için asla ölmeyeceğim, çünkü yanlış olabilirim”.) En sevdiği İncil ayeti, “Bir şeyi takip etmeyeceksin. kötülük yapmak için çokluk "Çıkış 23: 2), sloganı haline geldi. Pembroke Lodge atmosferi sık sık dua, duygusal baskı ve formalite biriydi; Frank buna açık bir isyanla tepki gösterdi, ancak genç Bertrand duygularını gizlemeyi öğrendi.

Russell'ın ergenliği çok yalnızdı ve sık sık intihar etti. Otobiyografisinde en büyük ilgi alanlarının din ve matematikle ilgilendiğini ve yalnızca daha fazla matematik bilme isteğinin onu intihardan uzak tuttuğunu belirtti. Evde bir dizi öğretmen tarafından eğitildi.  Russell onbir yaşındayken, erkek kardeşi Frank onu , otobiyografisinde "ilk aşk kadar göz kamaştırıcı" hayatımın en büyük olaylarından biri "olarak nitelendirdiği Euclid'in eserini tanıttı . 

Bu biçimlendirici yıllarda, Percy Bysshe Shelley'nin çalışmalarını da keşfetti . Russell şöyle yazdı: “Boş zamanımın tamamını onu okuyarak ve onu ezberleyerek öğrenerek geçirdim, ne düşündüğümü veya hissettiğim hakkında kimseyi konuşamayacağımı bilerek, Shelley'yi tanımanın ne kadar harika olacağını ve Acaba, çok fazla sempati duymam gereken herhangi bir canlı insanla tanışmam gerekip gerekmediğini merak ediyorum ". Russell, 15 yaşındayken, çok inandırıcı bulduğu Hristiyan dini dogmanın geçerliliği hakkında düşünmek için oldukça zaman harcadığını iddia etti . Bu yaşta, özgür iradenin olmadığı sonucuna vardı.ve iki yıl sonra, ölümden sonra yaşam yoktur. Sonunda, 18 yaşında, Mill'in Otobiyografisini okuduktan sonra , " İlk Neden " tartışmasını bıraktı ve ateist oldu . 

Kıtaya 1890'da Amerikalı bir arkadaş olan Edward FitzGerald ile gitti ve FitzGerald'ın ailesiyle 1889 Paris Sergisini ziyaret etti ve tamamlandıktan hemen sonra Eyfel Kulesi'ne tırmandı . 

Üniversite ve ilk evlilik

Russell, Trinity Üniversitesinde 1893'te

Russell , Trinity College, Cambridge'deki Matematiksel Tripolar için okumak üzere burs kazandı ve çalışmalarına 1890'da, koç Robert Rumsey Webb'i alarak başladı . Genç George Edward Moore ile tanıştı ve Cambridge Havarilerine tavsiye eden Alfred North Whitehead'in etkisi altında kaldı . Kendisini matematikte ve felsefede hızlı bir şekilde ayırt etti, 1893'te birincisinde yedinci Wrangler olarak mezun oldu ve 1895'te ikincisinde bir Arkadaş oldu.

Russell, 1889 yazında, 17 yaşında, Philadelphia yakınlarındaki Bryn Mawr College'dan mezun olan, 5 yaşında daha büyük bir Amerikan Quaker olan Alys Pearsall Smith ailesi ile tanıştığında . Pearsall Smith ailesinin bir arkadaşı oldu - onu öncelikle "Lord John'un torunu" olarak tanıyorlardı ve göstermekten zevk alıyorlardı. 

Çok geçmeden puritanik, yüksek fikirli Alys'e aşık oldu ve büyükannesinin isteklerinin aksine 13 Aralık 1894'te onunla evlendi. Evlilikleri 1901'de bisiklete binerken Russell'a geldiğinde dağılmaya başladı. artık onu sevmiyordu. [101] Ona onu sevip sevmediğini sordu ve sevmediğini söyledi. Russell ayrıca Alys'in annesini sevmediğini, kontrolünü ve acımasızlığını buldu. Evliliğin içi boş bir kabuğu olacaktı. Ayrılık bir uzun dönem ile Russell'ın olayıyla 1911 yılında başladı Lady Ottoline Morrell ve o ve Alys nihayet remarry Russell etkinleştirmek için 1921 yılında boşandı. 

Alys'ten ayrılma yılları boyunca, Russell, Morrell ve aktris Lady Constance Malleson da dahil olmak üzere birçok kadınla tutkulu (ve genellikle eşzamanlı) ilişkilere sahipti . Bazıları, bu noktada İngiliz hükümeti ve yazarı Vivienne Haigh-Wood ve TS Eliot'un ilk karısı ile ilişkisi olduğunu öne sürdü . [105]

Erken kariyer

1907’de Russell

Russell, yayınlanmış çalışmalarına 1896'da , siyaset ve sosyal teoriye hayat boyu süren ilginin erken bir göstergesi olan siyaset üzerine bir çalışma olan Alman Sosyal Demokrasi ile başladı . 1896'da Londra Ekonomi Okulu'nda Alman sosyal demokrasisini öğretti . 1902 yılında Fabian kampanyacıları Sidney ve Beatrice Webb tarafından kurulan, sosyal reformcuların katsayıları yemek kulübü üyesiydi . 

Şimdi Trinity'deki matematiğin temelleri üzerine yoğun bir çalışma başlattı . 1898'de Öklid dışı geometri için kullanılan Cayley-Klein ölçümlerini tartışan Geometrinin Temelleri Üzerine Bir Deneme yazdı . 1900'de Paris'teki Uluslararası Felsefe Kongresi'ne katıldı ve burada Giuseppe Peano ve Alessandro Padoa ile tanıştı . İtalyanlar , set teorisi bilimini yapan Georg Cantor'a cevap vermişti ; Russell’a Formulario matematiği dahil kendi edebiyatlarını verdiler.. Russell, Peano'nun Kongre'deki argümanlarının kesinliğinden etkilendi, İngiltere'ye döndükten sonra literatürü okudu ve Russell'ın paradoksunu gündeme getirdi . 1903 yılında matematiğin temelleri üzerine bir çalışma olan Matematik İlkeleri'ni yayımladı . Bu bir tez ileri mantıkçılığın matematik ve mantık bir ve aynı olduğunu.

29 Ocak'ta, 1901 Şubat'ında, Russell, Whitehead'in karısının bir angina saldırısında acı çektiğine tanık olduktan sonra "bir çeşit mistik aydınlatma" olarak adlandırdı . Russell, " Kendimi, güzellik hakkındaki yarı-mistik duygularla dolu buldum ... ve insan yaşamını dayanılabilir kılacak bir felsefe bulma konusunda neredeyse Buda'nınki kadar derin bir istekle " diye hatırlıyordum. “Bu beş dakikanın sonunda tamamen farklı bir insan olmuştum.” 

1905 yılında kompozisyon "yazdı On belirten felsefi dergi yayımlandı", Aklın . Russell, 1908 yılında Kraliyet Topluluğu Üyesi (FRS) seçildi . Whitehead ile yazılan üç ciltlik Principia Mathematica , 1910 ve 1913 yılları arasında yayınlandı. Bu, önceki Matematik İlkeleri ile birlikte kısa sürede Russell'ı kendi alanında dünyaca ün yaptı.

1910'da çalıştığı Trinity Koleji'nde Cambridge Üniversitesi öğretim görevlisi oldu. Kolej hükümetinde ona oy verecek ve görüşlerinden kovulmasına karşı korunacak olan ancak birçoğunun agnostik olduğu için “din karşıtı” olduğu için devredildiği bir Burs için kabul edildi. Doktora öğrencisi olan Avusturyalı mühendislik öğrencisi Ludwig Wittgenstein tarafından yaklaştı . Russell, Wittgenstein'ı bir mantık ve çalışmalarına devam edecek bir halef olarak gördü. Wittgenstein'ın çeşitli fobileriyle uğraşmak için saatler harcadıve sık sık umutsuzluğa kapıldı. Bu genellikle Russell'ın enerji konulu bir drenaj, ama Russell Wittgenstein'ın yayınlanması dahil, akademik gelişimini kendisine hayran devam ve teşvik Tractatus Logico-Philosophicus'da içinde 1922.  Russell onun derslerini teslim Mantıksal atomism , bu onun sürümünü sonundan önce 1918 yılında fikirler, I. Dünya Savaşı . O sırada Wittgenstein, Avusturya Ordusunda görev yapıyordu ve daha sonra çatışma sonunda İtalyan savaş esirlerinde dokuz ay geçirdi .

Birinci Dünya Savaşı

 1. Dünya Savaşı sırasında, Russell aktif pasifist faaliyetlerdebulunan az sayıdaki kişiden biriydi . 1916'da, bir Burs olmamasından dolayı, 1914 tarihli Yasa Savunmasıuyarınca mahkum edilmesinin ardından Trinity College'den kovuldu . Daha sonra bunu meşru olmayan olarak nitelendiren devletin Özgür Düşünce ve Resmi Propaganda'da ifade özgürlüğünü ihlal ettiği anlamına gelir . Russell , Haziran 1917'de Leeds Sözleşmesinde , binden fazla "savaş karşıtı sosyalist" topluluğunun bir araya geldiği tarihi bir etkinlik olarak önemli bir rol oynadı ; birçoğu, Bağımsız İşçi Partisi ve Sosyalist Partiden delege, pasifist inançlarında birleşti ve bir barış anlaşmasını savundu. Uluslararası basında, Russell’ın Ramsay MacDonald ve Philip Snowden’in yanı sıra eski Liberal Milletvekili ve karşıtlık karşıtı kampanyacı Profesör Arnold Lupton’un da dahilolduğu bir dizi İşçi Milletvekili ile çıktığı bildirildi. Russell, olaydan sonra Leydi Ottoline Morrell'e "şaşırdım, konuşmaya başladığımda, herkese verebilecek en büyük alkışlanma" olduğunu söyledi. 

Üçlü olay, Russell’ın 100 sterlinin para cezasına çarptırılmasıyla sonuçlandı, bununla birlikte hapishaneye gönderilmesi umuduyla ödeme yapmayı reddetti; Kitaplar arkadaşlar tarafından satın alındı; Daha sonra "Cambridge Polisi tarafından el kondu" damgalı olan Kral James İncil'in kopyasını değerli gördü .

Alenen İngiltere'nin yanında savaşa girmek için ABD'yi davet karşı ders için bir sonraki mahkûmiyet altı ay hapis sonuçlandı Brixton hapishanesinde (bkz toplum üzerindeki Bertrand Russell'ın görüşlerini 1918'de) Daha sonra onun hapis şunları söyledi:

Hapishaneyi birçok yönden oldukça makul buldum. Nişanlanmadım, zor kararlar vermedim, arayanlardan korkmadım, işime ara vermedim. Çok okudum; "Matematiksel Felsefeye Giriş" adlı bir kitap yazdım ... ve "Zihin Analizi" için çalışmaya başladım 

Russell, 1919'da Trinity'ye geri döndü, 1920'de istifa etti, 1919'da Tarner Öğretim Görevlisi idi ve 1944'te 1949'a kadar tekrar Fellow oldu. 

Bir "ziyafet" katılıyor zaman 1924 yılında Bertrand tekrar basın ilgisini topladı Avam Kamarası dahil tanınmış savunucuları ile Arnold Lupton bir olmuştu Parlemento'ya ve askeri ya da deniz hizmetine pasif direniş" için hapis çektiklerinin ". 

Trinity tartışması ve Russell'ın kişisel hayatı hakkında GH Hardy

1941'de, GH Hardy , Bertrand Russell ve Trinity adlı 61 sayfalık bir broşür yazdı - daha sonra Cambridge Üniversitesi Yayınları tarafından CD Broad'in önsözüyle birlikte bir kitap olarak yayınlandı.- Russell’ın 1916’da Trinity Koleji’den kovulmasıyla ilgili otoriter bir hesap vermiş, kolej ve Russell arasında uzlaşmanın daha sonra gerçekleştiğini ve Russell’ın özel hayatı hakkında detaylar verdiğini açıklamıştır. Hardy, Russell’ın görevden alınmasının Kolej Arkadaşlarının büyük çoğunluğunun karara itiraz etmesi nedeniyle bir skandal yarattığını yazıyor. Üyelerden gelen sonraki baskı, Konseyi Russell'ı yeniden görevlendirmeye zorladı. 1920 yılının Ocak ayında, Russell'ın Trinity'den eski haline getirme teklifini kabul ettiği ve Ekim ayından itibaren ders vermeye başlayacağı açıklandı. 1920 yılının Temmuz ayında, Russell bir yıl izinsizlik için başvuruda bulundu; bu onaylandı. Yılı Çin ve Japonya'da ders vererek geçirdi. Ocak 1921'de Trinity'nin Russell tarafından istifa ettiği ve istifasının kabul edildiği bildirildi.

Hardy'ye göre istifa sebebi, Russell'ın boşanma ve daha sonra yeniden evlenme ile kişisel hayatında sıkıntılı bir zaman geçirmesiydi. Russell, bir yıl daha devam etmeme izni için Trinity'den ricada bulundu ancak buna karşı karar verdi, çünkü bu “olağandışı bir uygulama” olurdu ve durum başka bir tartışmaya kartopu potansiyeli taşıyordu. Russell'ın doğru olanı yapmasına rağmen, Hardy'nin görüşüne göre, Kolej'in ünü, “öğrenme dünyası” nın Russell'ın Trinity'le olan ilişkisini bildiğinden, ancak yarığın iyileşmediğini bilmesinden bu yana, istifası nedeniyle acı çekti. 1925'te Russell'dan Trinity Koleji Konseyi tarafından Tarner Derslerini vermesi istendiBilim Felsefesi Üzerine; bunlar daha sonra Russell'ın en iyi 1927'de yayınlanan Hardy: Matter'in Analizi kitabına göre aldığı kitapların temeli olacaktır . [120] Trinity broşürünün önsözünde, Hardy şöyle yazdı:

Broşürün yazılmasından Russell'ın kendisinin doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu olmadığını açıkça belirtmek isterim ... Bilgisini olmadan yazdım, ve yazı tipini gönderdiğimde ve yazdırmak için iznini istediğimde, , gerçeğin yanlışlığı içermediği sürece, bu konuda yorum yapmaması gerektiğini ileri sürdü. Bunu kabul etti ... ondan herhangi bir öneri sonucu hiçbir şey değişmedi.

Savaşlar arasında

Ağustos 1920'de Russell , Rus Devrimi'nin etkilerini araştırmak üzere İngiliz hükümeti tarafından gönderilen resmi bir heyetin bir parçası olarak Sovyet Rusya'ya gitti . ABD dergisi The Nation için "Sovyet Rusya — 1920" başlıklı dört bölümden oluşan bir dizi makale yazdı . Vladimir Lenin ile tanıştı ve onunla bir saatlik bir konuşma yaptı. Otobiyografisinde, Lenin'i hayal kırıklığına uğrattığını, kendisinde bir "zulüm duygusunu" algıladığını ve onu "düşünülmüş bir profesör" ile karşılaştırarak belirtti. Volga'yı aşağı doğru sürdübir vapurda. Deneyimleri, devrime olan önceki geçici desteğini mahvetti. Ardından , Bolşevizmin Uygulaması ve Teorisi  bu gezideki deneyimleri hakkında, Russell’ın bütün girişimlerine rağmen, Sovyet rejimi hakkında iyi düşünmek için İngiltere’den gelen 24 kişilik bir grupla çekilen bir kitap yazdı . fikirlerini değiştir. Örneğin, onlara gecenin ortasında ateş açıldığını duyduğunu ve bunların gizli gizli infazlar olduğundan emin olduklarını, ancak diğerleri bunun yalnızca otomobillerin geri teptiğini söylediklerini söyledi. 

Russell, çocukları ile John ve Kate

Russell'ın sevgilisi bir İngiliz yazar, feminist ve sosyalist kampanyacı olan Dora Black , aynı anda Sovyet Rusya'yı bağımsız olarak ziyaret etti; Tepkilerinin aksine, Bolşevik devrimi konusunda hevesliydi . 

Ertesi sonbahar, Dora'nın eşlik ettiği Russell, bir yıl boyunca felsefe dersleri vermek için Pekin'de (daha sonra Batı'da biliniyordu) ziyaret etti . Çin’i o zamanlar yeni bir yolda görerek iyimserlik ve umutla gitti . O dönemde Çin'de bulunan diğer alimler arasında John Nobel  ve Hint Nobel ödüllü şair Rabindranath Tagore vardı . Çin ayrılmadan önce, Russell ile ağır hasta oldu pnömoni ve yanlış raporlar ölümünün Japon basınında yer aldı. Çift dönüş yolculuğunda Japonya'yı ziyaret ettiğinde, Dora, "Japon basınına göre ölen Bay Bertrand Russell, Japon gazetecilere röportaj veremiyor" yazan bildirileri dağıtarak yerel basını yayma rolünü üstlendi. Görünüşe göre bunu sert buldular ve sert tepki gösterdiler. 

Dora, 26 Ağustos 1921'de çift İngiltere'ye döndüğünde altı aylık hamileydi. Russell, boşanma sona erdikten altı gün sonra, 27 Eylül 1921'de Dora'yla evlenerek, Alys'ten acımasızca boşandı. Russell'ın Dora'lı çocukları John Conrad Russell, 4. Earl 16 Kasım 1921 doğumlu Russell ve 29 Aralık 1923 doğumlu Katharine Jane Russell (şimdiki Leydi Katharine Tait). Russell bu sırada ailesine fizik , etik ve eğitim konularını meslekten olmayan adamlara açıklayan popüler kitaplar yazarak destekledi .

1922'den 1927 kadar Russells Londra ve arasındaki zaman bölünmüş Cornwall içinde yazları geçirmek, Porthcurno . 1922 ve 1923 genel seçimlerinin Russell olarak durdu İşçi Partisi içinde aday Chelsea seçim ama sadece o olduğu gibi güvenli bir Muhafazakar koltukta seçilecek son derece olası olduğunu biliyordu ve o hem başarısız olduğunu temelinde, günler.

Russell, Dora ile birlikte, 1927'de deneysel Beacon Hill Okulu'nu kurdu. Okul, Russing'in konutunda, Harting , West Sussex yakınlarındaki Telegraph House'daki orijinal binaları da dahil olmak üzere, farklı lokasyonlardan geçti . 8 Temmuz 1930'da Dora üçüncü çocuğu Harriet Ruth'u doğurdu. 1932'de okulu bıraktıktan sonra, Dora 1943'e kadar devam etti. 

1927’de ABD’yi gezerken Russell, daha sonraki yıllarda tanınmış bir Gestalt terapisti ve yazarı olan Barry Fox (daha sonra Barry Stevens ) ile tanıştı . Russell ve Fox yoğun bir ilişki geliştirdi. Fox'un sözleriyle: "... üç yıl boyunca çok yakındık." Fox süredir Beacon Hill School kızını Judith gönderdi.  1927'den 1932'ye kadar Russell Fox'a 34 mektup yazdı. 

Ağabeyi Frank'ın ölümü üzerine, 1931'de Russell 3. Earl Russell oldu.

Russell'ın Dora'yla olan evliliği giderek zayıfladı ve Amerikalı bir gazeteci Griffin Barry ile iki çocuğu olması nedeniyle bir kırılma noktasına geldi. 1932'de ayrıldılar ve sonunda boşandılar. 18 Ocak 1936'da Russell, 1930'dan beri çocuklarının egemenliği olan Patricia ("Peter") Spence adlı bir Oxford lisansı olan üçüncü karısı ile evlendi . Russell ve Peter'ın bir oğlu, Conrad Sebastian Robert Russell , 5. Earl Russell oldu. önde gelen bir tarihçi ve Liberal Demokrat partide önde gelen isimlerden biri . 

Russell , 1937'de iktidar bilimini ders vermek için Londra Ekonomi Okulu'na geri döndü . 

1930'larda Russell , Birleşik Krallık'ta Hindistan'ın kendi egemenliği için en önde gelen lobisi olan Hindistan Birliği sekreteri VK Krishna Menon'un yakın arkadaşı ve ortak oldu . 

İkinci dünya savaşı

Russell, Nazi Almanyası'na karşı silahlanmaya karşı çıktı . 1937'de kişisel bir mektupta şunları yazdı: "Almanlar İngiltere'ye istilacı bir ordu göndermeyi başarırsa, onlara ziyaretçi olarak davranmak için ellerinden geleni yapmalı, dörtte bir tane vermeli ve komutanı ve şefi başbakanla yemeğe davet etmeliyiz." 1940'ta, dünya çapında bir savaştan kaçınmanın Hitler'i yenmekten daha önemli olduğu görüşünü değiştirdi. Adolf Hitler'in tüm Avrupa'yı devralmasının demokrasiye kalıcı bir tehdit olacağı sonucuna vardı. 1943'te büyük çaplı savaşa karşı bir duruş sergiledi: "Savaş her zaman büyük bir kötüydü, ama özellikle aşırı koşullarda, iki kötülüğün altında olabilir." 

 1. Dünya Savaşı'ndan önce Russell , Chicago Üniversitesi'ndeders verdi , daha sonra UCLA Felsefe Bölümü'ndeders vermek için Los Angeles'a gitti . 1940’ta New York City College’da (CCNY) profesör olarak atandı , ancak kamuya açık bir tepkiden sonra randevu, kolejde görüşleri nedeniyle “ahlaki açıdan uygun olmadığını” söyleyen bir mahkeme kararı ile iptal edildi, özellikle evlilik ve ahlak (1929) 'da ayrıntılı olarak açıklanan cinsel ahlaka ilişkin olanlar . Ancak mesele, kızı CCNY'de öğrenci olmasa da, kızının randevuyla zarar görmesinden korkan Jean Kay tarafından New York Yüksek Mahkemesi'ne götürüldü . John Dewey'in liderliğindeki birçok entelektüel,tedavisini protesto etti.  Albert Einstein'ın , “büyük ruhların her zaman vasat beyinlerden şiddetli bir muhalefetle karşı karşıya kaldıklarını” söyleyen bir aforizması, 19 Mart 1940 tarihli, CCNY'deki profesör profesörü Morris Raphael Cohen'e , Russell'ın atanmasını desteklediğiniaçıkladı. Dewey ve Horace M. Kallen , The Bertrand Russell Davasında CCNY ile ilgili bir makale koleksiyonu düzenledi. Russell çok geçmeden Barnes Vakfı'na katıldı,felsefe tarihi hakkında çeşitli izleyicilere ders verdi; Bu dersler temelini oluşturdu.Batı Felsefesi Tarihi . Eksantrik Albert C. Barnes ile olan ilişkisikısa sürede kötüye gitti ve Trinity College fakültesine yeniden katılmak için 1944'te İngiltere'ye döndü. 

Daha sonra yaşam

1954 yılında Russell

Russell , çeşitli topikal ve felsefi konularda BBC , özellikle The Brains Trust ve Üçüncü Program hakkında birçok yayına katıldı . Bu zamana kadar Russell, dünyaca ünlü akademik çevreler dışında, çoğu kez derginin ve gazete makalelerinin konusu ya da yazarıydı ve sıradan olanlar dahil olmak üzere çok çeşitli konularda görüş bildirmeye çağrıldı. Russell, Trondheim'daki derslerinden birine giderken , Ekim 1948'de Hommelvik'te bir uçak kazasında hayatını kaybeden 24 kişiden biriydi (toplam 43 yolcu arasında). uçağın sigara içilmeyen kısmı. Bir Batı Felsefesi Tarihi (1945) en çok satan oldu ve Russell'a hayatının geri kalanı için sabit bir gelir sağladı.

1942'de Russell ılımlı lehine savundu sosyalizm , bir soruşturma içinde, onun metafizik ilkeleri üstesinden gelebilen diyalektik materyalizmin Avusturyalı sanatçı ve filozof tarafından başlatılan, Wolfgang Paalen yaptığı dergide DYN diyerek "Ben hem metafizik düşünüyorum Hegel ve Marx saçma sapan - Marx'ın 'bilim' olduğu iddiası Mary Baker Eddy'den daha haklı değil. Bu, sosyalizme karşı olduğum anlamına gelmiyor. " 

1943’te Russell, Siyonizm’e destek verdiğini belirtti : “Tehlikeli ve büyük ölçüde düşmanca bir dünyada, Yahudilerin kendilerine ait bazı ülkelere, bazılarına uzaylılardan şüphelenilmeyen bölgelere, bazı devletlere sahip olmalarının zorunlu olduğunu görmeye başladım. "kültürlerinde neyin ayırt edici olduğunu somutlaştırıyor". 

1948’deki bir konuşmada Russell, SSCB’nin saldırganlığının devam etmesi halinde, SSCB’nin bir bombaya sahip olmasından sonra savaşa girmenin ahlaki olarak daha kötü olacağını , çünkü SSCB’nin Batı’nın zaferini bombalamaması durumunda her iki tarafta da atom bombası olmasından daha hızlı ve daha az zayiatla gelin. O zamanlar sadece Amerika Birleşik Devletleri atom bombasına sahipti ve SSCB Sovyetler Birliği'nin etki alanına giren Doğu Avrupa ülkelerine karşı son derece saldırgan bir politika izliyordu . Pek çok kişi Russell’ın, Russell’ın da dahil olmak üzere SSCB’yle savaşta ilk darbeyi onayladığı anlamına geldiğini belirtti.Russell bu konulardan bahsettiğinde hazır olan Nigel Lawson . Konuşmanın bir metnini alan Griffin de dahil olmak üzere diğerleri, SSCB’nin Doğu Avrupa’nın hâkimiyetine devam etmesini engellemede Amerika’nın atom cephaneliğinin yararını açıkladığını savundu. Ancak, atom bombası Hiroşima ve Nagazaki'ye patladıktan hemen sonraRussell, mektuplar yazdı ve 1945'ten 1948'e kadar gazetelerde makaleler yayınladı; ABD'nin elinde bulundukları sırada ve SSCB'den önce, atom bombası kullanarak SSCB'ye karşı savaşmanın ahlaki olarak haklı ve daha iyi olduğunu açıkça belirtti. Eylül 1949’da, SSCB’nin ilk A bombasını test etmesinden bir hafta sonra, ancak bu bilinmeden önce Russell, SSCB’nin nükleer silahlar geliştiremeyeceğini, çünkü Stalin'in Sovyetler Birliği’nde yalnızca Marksist ilkelere dayanan bilimin uygulanacağını açıkladı. . SSCB'nin nükleer bomba testlerini yaptığı öğrenildikten sonra Russell, atom silahlarının tamamen kaldırılmasını savunan pozisyonunu ilan etti. 

1948'de Russell, BBC tarafından , halen BBC tarafından yayınlanan yıllık bir dizi konferans olacak olan açılış Reith Derslerini vermek üzere davet edildi . Başlıklı altı yayınlarının Onun serisi Yetkilisi ve Birey ,  Böyle bir topluluğun gelişiminde bireysel girişimin rolü ve ilerici bir toplumda devlet kontrolünün rolü olarak temaları araştırdı. Russell felsefe hakkında yazmaya devam etti. O bir önsöz yazmış Kelimeler ve Şeyler tarafından Ernest Gellner sonraki düşüncesinin son derece önemliydi, Ludwig Wittgenstein ve sıradan dil felsefesi . Gilbert RyleRussell’ın The Times aracılığıyla yanıt vermesine neden olan, Mind adlı felsefi dergide kitabın incelenmesini reddetti . Sonuç, The Times’da sıradan dil felsefesinin destekçileri ve hakaret edicileri arasında geçen ay süren bir yazışmadı , ancak makale, her iki taraf için eleştirel bir yazı yayınladığında ancak sıradan dil felsefesinin muhalifleriyle aynı fikirde olmuştu. 

In Kralın Doğum Günü Başarılar Haziran 1949 9 Russell verildi Merit Nişanı ve ertesi yıl verildi Nobel Edebiyat Ödülünü . Liyakat Nişanı verildiğinde, George VI , eskiden bir hapishane kuşunu dekore etmekte, "Bazen evlat edinirse yapamayacak şekilde davranmışsın" diyerek, etkiliydi ama biraz utanıyordu. Russell sadece gülümsedi, ancak daha sonra "Doğru, tıpkı kardeşin gibi" cevabının hemen aklıma geldiğini iddia etti .

1950 yılında, Russell için açılış konferansı katıldığı Kültür Özgürlüğü Kongresi , bir CIA sırasında bir silah olarak kültür konuşlandırılması taahhüt komünizm karşıtı örgüt finanse edilen soğuk savaş .  Russell, 1956'da istifa edene kadar Kongre'nin en iyi bilinen patronlarından biriydi. 

1952'de Russell, çok mutsuz olduğu Spence tarafından boşandı. Russell’ın Spence’nin oğlu Conrad, boşanma zamanı ile 1968 arasında babasını görmedi (bu sırada babasını tanıma kararı annesinin daimi bir çatışmasına neden oldu). Russell , 15 Aralık 1952'de boşandıktan kısa bir süre sonra dördüncü karısı Edith Finch ile evlendi. 1925'ten beri birbirlerini tanıyorlardı ve Edith, Philadelphia'daki Bryn Mawr College'da İngilizce öğretti ve 20 yıl boyunca Russell'ın eski arkadaşı Lucy ile bir ev paylaştı. Donnelly . Edith ölümüne kadar onunla kaldı ve tüm hesaplara göre evlilikleri mutlu, yakın ve sevgi dolu biriydi. Russell'ın en büyük oğlu John ciddi akıl hastalığından muzdaripRussell ve eski karısı Dora arasında devam eden tartışmaların kaynağıydı.

1950'lerde Russell

1961 Eylül'ünde, 89 yaşındayken, Russell, Londra’daki nükleer karşıtı bir gösteriye katıldıktan sonra yedi gün boyunca Brixton Hapishanesinde "huzuru bozmak " için hapsedildi . Sulh yargıcı, kendisini Russell'ın cevapladığı “iyi davranış” olarak kabul ettiğinde hapishaneden muaf tutmayı teklif etti: “Hayır, yapmam”. 

1962'de Russell, Küba Füze Krizi'nde halka açık bir rol oynadı : Sovyet lideri Nikita Khrushchev ile telgraf alışverişinde bulunan Kruşçev , Sovyet hükümetinin dikkatsiz olmayacağına dair güvence verdi.  Russell bu telgrafı Başkan Kennedy’ye gönderdi :

 

Tarihçi Peter Knight’a göre, JFK’nın suikastinden sonra Russell, “ ABD’de avukat Mark Lane’in ortaya çıkmasıyla istifa etti… üyeleri arasında Michael Foot MP, Caroline Benn , yayıncı Victor Gollancz , yazarlar John Arden ve JB Priestley ve Oxford tarih profesörü Hugh Trevor-Roper vardı . Russell, Warren Komisyon Raporunun yayınlanmasından haftalar önce , Suikastla İlgili 16 Soruyu ortaya koyan çok kritik bir makale yayınladı.ve Oswald davasının , devletin yanlış bir şekilde masum bir adamı mahkum ettiği 19. yüzyılın sonlarında Fransa'nın Dreyfus meselesiyle eşitlenmesi . Russell ayrıca, Amerikan basını resmi versiyonda eleştirilen seslere kulak vermemekle eleştirdi. 

Politik sebepler

Russell (ortada), eşi Edith ile birlikte , 18 Şubat 1961'de Londra'da CND nükleer karşıtı yürüyüşe liderlik etti.

Bertrand Russell, başından beri savaşa karşıydı, I. Dünya Savaşı'na karşı olan muhalifi, Cambridge'deki Trinity College'den kovulması için bir temel olarak kullanılıyordu. Bu olay, en tartışmalı sebeplerinden ikisini birleştirdi; çünkü kendisini ateş etmekten koruyacak olan, daha doğrusu Hristiyan gibi davranmaya istekli olmadığı ya da en azından agnostik olduğunu kabul etmekten kaçınmayacağı için, Adam'ın statüsünü alamadığı için, en tartışmalı sebeplerinden ikisini birleştirdi. .

Ardından, Özgür Düşünce ve Resmi Propaganda'daki olaya değinerek, bu sorunların çözümünü düşünce ve ifade özgürlüğü için gerekli olduğunu ve açıkça açıkça "kötü" olan herhangi bir fikrin ifadesinin korunmasının gerektiğini açıkladığını belirtti. doğrudan Devlet müdahalesinden değil, aynı zamanda ekonomik kaldıraç ve susturmanın diğer yollarından:

Hala zulüm gören görüşler çoğunluğa o kadar çirkin ve ahlaksız davranıyor ki, genel hoşgörü ilkesinin kendileri için geçerli olamayacağı kadar.

Ancak bu, Engizisyon'un işkencelerini mümkün kılan görüşün aynısıdır. 

Russell, 1950'leri ve 1960'larını esas olarak nükleer silahsızlanma ve Vietnam Savaşı'na karşı olan siyasi nedenlerle meşgul olarak geçirdi . 1955 Russell – Einstein Manifesto , nükleer silahsızlanma çağrısı yapan bir belge idi ve zamanın en önde gelen nükleer fizikçilerinden ve aydınlarından biri tarafından imzalandı. 1966–1967’de Russell , ABD’nin Vietnam’daki davranışını araştırmak üzere Russell Vietnam Savaş Suçları Mahkemesi’ni oluşturmak için Jean-Paul Sartre ve diğer birçok entelektüel figürle çalıştı . Bu dönemde dünya liderlerine pek çok mektup yazdı.

1956'da Süveyş Krizinden hemen önce ve sırasında Russell, Orta Doğu'daki Avrupa emperyalizmine karşı olduğunu açıkladı. Krizi, uluslararası yönetişim için daha etkili bir mekanizmaya duyulan acil ihtiyacın bir başka hatırlatıcısı olarak ve ulusal egemenliği "genel çıkarların söz konusu olduğu" Süveyş Kanalı bölgesi gibi yerlerle sınırlandırdığını hatırlattı . Aynı zamanda Süveyş Krizi yaşanırken, dünya Macar Devrimi tarafından da büyülendive daha sonra Sovyet güçlerine müdahale ederek isyanın ezilmesi. Russell, Sovyetlerin Sovyet baskısını görmezden gelirken, Sovyetleri eleştirmediği için verdiği Sovyet baskısını görmezden gelince, Sovyetleri eleştirmediği için “Batı’nın sözde Batı dünyasının çoğu tatmin edici olduğunu” söyledi. Daha sonra endişe duymadığını dile getirse de, vahşi Sovyetlerin tepkisi ile tiksindiğinde, 16 Kasım 1956'da, Michael Polanyi'nin on iki Londra'daki Sovyet elçiliğine kabloladığı Macar bilginlere destek beyanı için onayını açıkladı. Daha önceki günlerde, Sovyet birlikleri kısa bir süre sonra Budapeşte'ye çoktan girmişti. 

Kasım 1957'de Russell, ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower ve Sovyet Başbakanı Nikita Khrushchev'i konu alan bir makale yazdı ve "birlikte yaşama koşullarını" düşünmek için bir zirveye çağırdı. Kruşçev, barışın gerçekten de böyle bir toplantıyla sağlanabileceğini söyledi. 1958 Ocak'ında Russell , gözlemci olarak tüm nükleer silah üretiminin durdurulmasını önererek görüşlerini geliştirdi ; İngiltere ilk adımını attı ve kendi nükleer silah programını tek taraflı olarak askıya alarak ve yabancı silahlı kuvvetlerden kurtardı. ve Doğu ile Batı arasında herhangi bir çatışmada tarafsızlığa söz verdi". ABD Dışişleri Bakanı John Foster Dulles , Eisenhower'a cevap verdi. Harflerin değişimi olarak yayınlandı.Russell, Kruşçev ve Dulles'in Hayati Mektupları . 

Russell'dan liberal bir Amerikan dergisi olan The New Republic tarafından dünya barışı hakkındaki görüşlerini detaylandırması istendi . Tüm nükleer silah testlerinin ve nükleer silahlarla donanmış uçaklarla yapılan sürekli uçuşların derhal durdurulmasını ve güç dengesini sağlamak için sınırlı sayıda geleneksel nükleer cihazla sınırlı olarak tüm hidrojen bombalarının imhasına yönelik müzakerelerin başlatılmasını istedi . Almanya'nın Oder-Neisse hattını yeniden sınırlandırmasını ve sınır olarak kabul etmesini ve asgari Almanya, Polonya, Macaristan ve Çekoslovakya'dan oluşan Orta Avrupa'da tarafsız bir bölgenin kurulmasını önerdi.Bu ülkelerin her birinin yabancı birlikler ve nüfuztan uzak olması ve bölge dışındaki ülkelerle ittifaklar kurması yasaktır. Orta Doğu’da Russell, Batı’nın Arap milliyetçiliğine karşı durmaktan kaçındığını ve İsrail’in saldırganlık yapmasının engellenmesini ve korunmasını sağlamak için İsrail’in sınırlarını korumak için Birleşmiş Milletler barışı koruma gücü yaratılmasını önerdi. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti’nin Batı’ya tanınmasını ve BM Güvenlik Konseyi’nin kalıcı bir sandalyesiyle BM’ye kabul edilmesini önerdi . 

1960'larda savaş karşıtı filmi Good Times, Wonderful Times'ı çekerken Lionel Rogosin ile temas halindeydi . Yeni Sol'un genç üyelerinin çoğunun kahramanı oldu . Özellikle, 1963'ün başlarında, Russell, Vietnam Savaşı'nı onaylamamasıyla daha da vokal hale geldi ve ABD hükümetinin oradaki politikalarının yakın soykırım olduğunu hissediyordu . 1963'te , toplumdaki bireyin özgürlüğü ile ilgili yazarlara verilen bir ödül olan Kudüs Ödülünün açılışını yaptı .  1964’de İsrail’e ve Arap ülkelerine kabul edilmesine itirazda bulunan on bir dünya figüründen biriydi.Silah ambargosu ve nükleer santrallerin ve roket silahlarının uluslararası denetimi . Ekim 1965’de, İşçi Partisi kartını yırttı çünkü Harold Wilson’un İşçi hükümetinin ABD’yi Vietnam’da desteklemek için birlikler göndereceğinden şüpheleniyordu . 

Son yıllar, ölüm ve miras

Russell, Hindistan'ın 1972 damgası üzerinde

Haziran 1955'te Russell Penrhyndeudraeth , Merionethshire, Galler'de Plas Penrhyn'i kiraladı ve ertesi yıl 5 Temmuz'da onun ve Edith'in ana ikametgahı oldu. 

Russell'ın Kızıl Aslan Meydanı'ndaki büstü

Russell 1967, 1968 yılında üç ciltlik otobiyografisini yayınladı ve 1969. Russell yapılan minyatür görünümünü karşıtı savaşta kendini oynuyor Hintçe filmi Aman tarafından, Mohan Kumar 1967 Bu Hindistan'da serbest bırakıldı a'da Russell'ın tek görünümünü oldu uzun metrajlı film. 

23 Kasım 1969'da, The Times gazetesine, Çekoslovakya'daki gösteri denemelerinin hazırlığının "son derece endişe verici" olduğunu yazdı . Aynı ay, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri U Thant'a , Vietnam Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından Güney Vietnam'da işkence ve soykırım iddialarını soruşturmak için uluslararası bir savaş suçları komisyonunu desteklemesi çağrısında bulundu . Ertesi ay, o protestolu Alexei Kosygin sürülmesi üzerine Aleksandr Soljenitsin gelen Yazarlar Sovyetler Birliği .

Russell, 31 Ocak 1970’te, “İsrail’in Orta Doğu’daki saldırganlığını” kınayan bir bildiri yayınladı ve özellikle de Mısır’da , Yıpranma Savaşı’nın bir parçası olarak İsrail’in bombalama baskınlarını derinlemesine gerçekleştirdi . İsrail'in Altı Gün öncesi savaş sınırlarına çekilmesi çağrısında bulundu . Bu Russell'ın son politik ifadesi veya eylemiydi. Ölümünden bir gün sonra, 3 Şubat 1970 tarihinde Kahire'deki Uluslararası Parlamenterler Konferansı'nda okundu . 

Russell , 2 Şubat 1970 tarihinde, Penrhyndeudraeth'deki evinde gripten öldü . Vücudu , 5 Şubat 1970'de Colwyn Bay'de yakıldı. İsteğine göre, dini bir tören yoktu; külleri, o yıl sonra Galler dağlarına dağıldı. 69.423 £ (1.09 milyon £ veya 2018 parayla 1.4 milyon $) değerinde bir mülk bıraktı. 1980'de, filozof AJ Ayer de dahil olmak üzere bir komite tarafından Russell'a ait bir anıt yaptırıldı . Londra'daki Red Lion Meydanı'ndaki Russell büstünden Marcelle Quinton tarafından yapılan heykeltraşlıktan ibarettir . 

Russell'ın kızı Leydi Katharine Jane Tait, çalışmalarını korumak ve anlamak için 1974'te Bertrand Russell Derneği'ni kurdu. Bir bülten yayınlar, toplantılar yapar ve burs için ödüller verir.  Ayrıca babasıyla ilgili birkaç makale yazdı; yanı bir kitap olarak My Baba, Bertrand Russell 1975 yılında yayımlandı, 

Doğumdan itibaren ünvanlar ve onurlar

Russell hayatı boyunca aşağıdaki tarzları ve onurları aldı:

 • doğumdan 1908'e kadar: Onurlu Bertrand Arthur William Russell
 • 1908'den 1931'e kadar: Onurlu Bertrand Arthur William Russell, FRS
 • 1931'den 1949'a kadar: Onurlu Hakkı Earl Russell, FRS
 • 1949’dan ölümüne kadar: Doğru Onurlu Earl Russell, OM, FRS

Görünümler

Felsefe

Russell genellikle analitik felsefenin kurucularından biri olarak kabul edilir . Gottfried Leibniz'den (1646-1716) çok etkilendi ve estetik dışındaki her önemli felsefe alanına yazdı. . O alanında özellikle üretken olduğu Metafizik , mantık ve matematik felsefesi , dil felsefesi , etik ve epistemoloji . Ne zaman Marka BlanshardRussell’a niçin estetik üzerine yazmadığını sorduğunu söyleyen Russell, bu konuda hiçbir şey bilmediğini söyledi, ancak eklemeye hız verdi "ama bu çok iyi bir bahane değil, çünkü arkadaşlarım bana diğerlerini yazmaya zorlamadığını söyledi konular". 

Etik konusunda, Russell kendisini bir faydacı olarak görüyordu . 

Bilimi ilerletmek ve ifade özgürlüğü hakkını korumak için, Russell , Şüphe Etme İhtiyacını , tüm insan bilgisinin en iyi tahmin olduğunu, her zaman hatırlanması gerektiğini savundu:

İnançlarımızdan hiçbiri gerçek değil; hepsinde en az bir belirsizlik ve yanıltmaca vardır. İnançlarımızdaki doğruluk derecesini artırmanın yöntemleri iyi bilinmektedir; tüm tarafları duymak, tüm ilgili gerçekleri tespit etmeye çalışmak, zıt önyargıya sahip kişilerle tartışarak kendi önyargımızı kontrol etmek ve yetersiz olduğu kanıtlanan herhangi bir hipotezi atmaya hazır olmak için geliştirilmekten ibarettir. Bu yöntemler bilimde uygulanmaktadır ve bilimsel bilginin bedenini oluşturmuştur.

Görünümü gerçekten bilimsel olan her bilim adamı, şu anda bilimsel bilgiden geçenlerin, keşiflerin ilerleyişiyle düzeltilmesi gerektiğinden emin olduğunu kabul etmeye hazırdır; Bununla birlikte, herkes için olmasa da, en pratik amaçlara hizmet etmek gerçeğe yakındır. Bilimde, gerçek bilgiye yaklaşan bir şey bulunsa bile, erkeklerin tutumu geçici ve şüphe dolu.

Din

Russell, kendini 1947’de agnostik olarak nitelendirdi ve şöyle dedi: “Bu nedenle, Olimpiyat tanrılarıyla ilgili olarak tamamen felsefi bir izleyici kitlesine hitap ederken, Agnostik olduğumu söyleyeceğim. Ateistler olduğumuz tanrılara saygılıyız. Hristiyan tanrı konusunda ise aynı çizgiyi almalıyım. ” Russell, yetişkin hayatının çoğunda, dini, batıl inançlardan biraz daha fazla tutuyorve herhangi bir olumlu etkiye rağmen, insanlara büyük ölçüde zararlıdır. Dinin ve dini bakış açısının bilgiyi engellemeye, korku ve bağımlılığı arttırmaya ve dünyadaki savaşların, zulmün ve sefaletlerin çoğundan sorumlu olduğuna inanıyordu. Ölümüne kadar İngiliz Hümanist Birliği Danışma Konseyi üyesi ve Cardiff Hümanistleri Başkanı olarak görev yaptı. 

Toplum


Russell, savaşın kaldırılacağı, nüfus artışının sınırlı kalacağı ve refahın paylaşılacağı bir “bilimsel toplum” için savundu. Barışı güçlendirebilecek "tek bir yüce dünya hükümeti" nin kurulmasını önerdi, "insanlığı kurtaracak tek şeyin işbirliği olduğunu" iddia etti. Politik ve sosyal aktivizm, Russell'ın hayatının büyük bir bölümünü vaktinde işgal etti. Russell, hayatının sonuna kadar siyasi olarak aktif kaldı, dünya liderlerine yazdı ve onları yendi ve ismini çeşitli nedenlerle ödünç verdi.

Russell aktif bir destekçisi oldu Homoseksüel Hukuku Reformu Cemiyeti imza taraflarından biri olan AE Dyson için 'ın 1958 mektupta Times Russell hala iken kısmen, 1967 yılında meşru hale getirildi erkek eşcinsel uygulamalarıyla ilgili bir yasa değişikliği, çağrısında canlı. 

Russell, "Seksen Doğum Günümdeki Düşünceler" de ( Autobiography'sindeki "Postscript" ) yazdı: "Hem kişisel hem de sosyal bir vizyon peşinde yaşadım. Kişisel: Neyin asil olduğuna dikkat etmek, neyin güzel olduğuna, Nazik olan için, içgüdüsel anların daha sıradan zamanlarda bilgelik vermelerine izin vermek Toplumsal: yaratılacak olan toplumu, bireylerin özgürce büyüdüğü, nefret ve açgözlülüğün ve kıskançlığın nerede öldüğünü görmek için Onları besler, inandığım bu şeyler ve tüm korkuları için dünya beni sarsıntıya soktu ”. 

Seçilmiş kaynakça

Aşağıda, Russell's kitaplarının İngilizce dilinde, ilk basım yılına göre sıralanmış, seçili bir kaynakça gösterilmektedir:

 • Alman Sosyal Demokrasisi . Londra: Longmans, Yeşil.
 • Geometrinin Temelleri Üzerine Bir Deneme . Cambridge: Cambridge Üniversitesi Yayınları.
 • Leibniz Felsefesinin Eleştirel Bir Açıklaması . Cambridge: Cambridge Üniversitesi Yayınları.
 • Matematik İlkeleri . [187] Cambridge Üniversitesi Yayınları.
 • Özgür bir insanın ibadeti ve diğer yazılar . 
 • " On Denoting", Akıl , Cilt. 14. ISSN  0026-4423 . Basil Blackwell.
 • Felsefi Denemeler . Londra: Longmans, Yeşil.
 • 1910-1913. Principia Mathematica ( Alfred Kuzey Whitehead ile birlikte) ). 3 oy. Cambridge: Cambridge Üniversitesi Yayınları.
 • Felsefenin Sorunları . Londra: Williams ve Norgate.
 • Felsefede Bilimsel Bir Yöntem Alanı Olarak Dış Dünyaya İlişkin Bilgilerimiz .  Şikago ve Londra: Açık Mahkeme Yayınları.
 • Sosyal Yeniden Yapılanma İlkeleri . Londra, George Allen ve Unwin.
 • Neden Erkekler Fight . New York: Yüzyıl Co
 • İtilaf Politikası, 1904–1914: Profesör Gilbert Murray'e bir cevap . Manchester: Ulusal Çalışma Basını
 • Savaş Zamanında Adalet . Chicago: Açık Mahkeme.
 • Siyasi Düşünceler . New York: Yüzyıl Co
 • Tasavvuf ve Mantık ve Diğer Denemeler . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Önerilen Özgürlük Yolları: Sosyalizm, Anarşizm ve Sendikalizm . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Matematik Felsefesine Giriş . Londra: George Allen ve Unwin. ( Routledge kapaklı kitap için ISBN 0-415-09604-9 ) 
 • Bolşevizm'in Uygulaması ve Teorisi . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Zihin Analizi .  Londra: George Allen ve Unwin.
 • Çin Sorunu .  Londra: George Allen ve Unwin.
 • Özgür Düşünce ve Resmi Propaganda , South Place Enstitüsünde teslim edildi 
 • Endüstriyel Medeniyetin Beklentileri Dora Russell ile işbirliği içinde. Londra: George Allen ve Unwin.
 • Atomların ABC'si , Londra: Kegan Paul. Siper, Trubner.
 • İnsan Bilgisi: Kapsamı ve Sınırları . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Icarus; ya da Bilimin Geleceği . Londra: Kegan Paul, Siper, Trubner.
 • Görelilik ABC'si . Londra: Kegan Paul, Siper, Trubner.
 • Neye inanırım . Londra: Kegan Paul, Siper, Trubner.
 • Eğitimde, Özellikle Erken Çocuklukta . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Maddenin Analizi . Londra: Kegan Paul, Siper, Trubner.
 • Bir Felsefe Özeti . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Neden Hristiyan değilim .  Londra: Watt.
 • Seçilmiş Bertrand Russell Kağıtları . New York: Modern Kütüphane.
 • Şüpheci Denemeler . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Evlilik ve Ahlak . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Mutluluğun Fethi . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Bilimsel Görünüm , Londra: George Allen ve Unwin.
 • Eğitim ve Sosyal Düzen , Londra: George Allen ve Unwin.
 • Özgürlük ve Örgütlenme, 1814-1914 . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Asılsızlığın ve Diğer Denemelerin Övgüyle . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Din ve Bilim . Londra: Thornton Butterworth.
 • Hangi Barış Yolu? . Londra: Jonathan Cape.
 • The Amberley Makaleleri: Lord Russell ve Leydi Amberley'nin Mektupları ve Günlüğü , 2 kişi, Patricia Russell, Londra: Hogarth Press'te Leonard ve Virginia Woolf.
 • Güç: Yeni Bir Sosyal Analiz . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Anlam ve Hakikat Sorgusu . New York: WW Norton ve Şirketi.
 • Bomba ve Medeniyet . Yayınlandığı Glasgow Forward 18 Ağustos 1945 tarihinde.
 • Batı Felsefesi Tarihi ve En Eski Zamanlardan Günümüze Siyasal ve Sosyal Koşullarla Bağlantısı New York: Simon ve Schuster.
 • Yetki ve Birey . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Popüler olmayan Denemeler . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Değişen Bir Dünya İçin Yeni Umutlar . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Bilimin Topluma Etkisi . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Banliyöde Şeytan ve Diğer Hikayeler. Londra: George Allen ve Unwin.
 • Etik ve Siyasette İnsan Toplumu . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Seçkin Kişilerin ve Diğer Öykülerin Kabusları .  Londra: George Allen ve Unwin.
 • Bellek ve Diğer Denemelerden Portreler . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Mantık ve Bilgi: Robert C. Marsh tarafından düzenlenen 1901–1950 . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Neden Paul Edwards tarafından düzenlenen Din ve İlgili Konular Üzerine Bir Hristiyan ve Diğer Makaleler Değilim . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Tarih ve Diğer Makaleleri Anlamak . New York: Felsefe Kütüphanesi.
 • Ortak Anlam ve Nükleer Savaş .  Londra: George Allen ve Unwin.
 • Felsefi Gelişim . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Batı Bilgeliği: Paul Foulkes tarafından düzenlenen Sosyal ve Politik Düzeninde Batı Felsefesinin Tarihsel Bir Araştırması . Londra: Macdonald.
 • Bertrand Russell Zihnini , Cleveland ve New York'u Konuşuyor : Dünya Yayın Şirketi.
 • Bertrand Russell'ın Temel Yazıları, RE Egner ve LE Denonn tarafından düzenlendi. Londra: George Allen ve Unwin.
 • Gerçek ve Kurgu . Londra: George Allen ve Unwin.
 • İnsanın Geleceği Var mı? Londra: George Allen ve Unwin.
 • Şüphecilikte Denemeler . New York: Felsefe Kütüphanesi.
 • Silahsız Zafer . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Meşruluk, Sanayileşme, 1814-1848 . Londra: George Allen & Unwin (ilk olarak 1814-1914 , 1934 sayılı Özgürlük ve Örgütlenme, I. ve II .
 • Charles A. Fritz, Jr. Indianapolis: The Bobbs-Merrill Şirketi tarafından düzenlenen Bilim Felsefesi üzerine .
 • Görelilik ABC'si . Londra: George Allen ve Unwin.
 • Russell's Peace Itirazları, Tsutomu Makino ve Kazuteru Hitaka tarafından düzenlendi. Japonya: Eichosha'nın Yeni Güncel Kitapları.
 • Vietnam'da Savaş Suçları . Londra: George Allen ve Unwin.
 • 1951-1969. Bertrand Russell'ın otobiyografisi,  3 oy., Londra: George Allen ve Unwin. Vol. 2, 1956 
 • Sevgili Bertrand Russell ... Barry Feinberg ve Ronald Kasrils tarafından düzenlenen, 1950-1968 No'lu Genel Halkla Yazışmalarından Bir Seçki . Londra: George Allen ve Unwin.

Russell, altmıştan fazla kitabın ve iki binin üzerinde makalenin yazarıydı. Ek olarak, editöre birçok broşür, tanıtım ve mektuplar yazdı. ' Sezar'a İtiraz Ediyorum ' başlıklı bir broşür : Hapsedilmiş barış aktivisti Stephen Hobhouse'un annesi Margaret Hobhouse için hayalet yazılan Vicdani Retçiler Örneği , yüzlerce vicdani retçinin serbest bırakılmasının güvence altına alındığı iddia edildi . 

Çalışmaları dahil, antoloji ve koleksiyonların bulunabilir Bertrand Russell Toplanan Papers , McMaster Üniversitesi , Mart 2017 onun daha kısa ve daha önce yayınlanmamış eserleri bu koleksiyon 1983 yılında yayınlamaya başladı 18 hacimleri dahil ve birkaç daha vardır ilerleme. Ek üç ciltte bir bibliyografi yayınlarını kataloglamaktadır. McMaster'ın William Ready Arşiv ve Araştırma Koleksiyonları Bölümü tarafından düzenlenen Russell Archives , 40.000'den fazla mektubuna sahiptir. 

 

Yorum ekle


Bertrand Russell

 
Born
Bertrand Arthur William Russell

18 Mayıs 1872
Trellech , 
Monmouthshire ,
Birleşik Krallık 
Vefat etti 2 Şubat 1970 (97 yaşında)
Penrhyndeudraeth ,
 Caernarfonshire , Galler, Birleşik Krallık
milliyet ingiliz
Eğitim

Trinity Koleji,

Cambridge (BA, 1893)

Eş (ler)
 • Alys Pearsall Smith
  m,  1894; div.  1921)
 • Dora Black
  m,  1921; div.  1935)
 • Patricia Spence
  m,  1936; div.  1952)
 • Edith Finch ( m.  1952)
Ödüller
 • De Morgan Madalyası (1932)
 • Sylvester Madalyası (1934)
 • Nobel Edebiyat Ödülü (1950)
 • Kalinga Ödülü (1957)
 • Kudüs Ödülü (1963)
 
çağ 20. yüzyıl felsefesi
bölge Batı felsefesi
Okul
 • Analitik felsefe
 • Aristotelianism
 • şarlatanlık
 • Dilsel dönüş
 • Temelcilik 
 • Mantıksalcılık
 • Predicativism
 • Dolaylı gerçekçilik
 • Yazışmalarda doğruluk teorisi
 • Faydacılık
Kurumlar

Trinity College, Cambridge , 

Londra Ekonomi Okulu

Doktora öğrencileri Ludwig Wittgenstein
Ana ilgi alanları
 • bilgi kuramı
 • ahlâk
 • mantık
 • matematik
 • metafizik
 • felsefe tarihi
 • dil felsefesi
 • mantık felsefesi
 • matematik felsefesi
 • akıl felsefesi
 • algı felsefesi
 • din felsefesi
 • Bilim Felsefesi
Önemli fikirler

Sitedeki yazıları

Sorgulayan denemeler

İyi insanların yol açtıkları kötülükler

Psikoloji ve Politika

- On emir

İmza
 
Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses