05182022Çrş
Last updatePzt, 11 Nis 2022 9pm

Cem yılmaz iftarlık gazoz filmi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Cem Yılmaz’ın oynadığı her eseri zevkle izlerim. Kendisi mahallemizde yaşadığı için eskiden beri takipte ederim. Benden yaşça çok büyük olduğu için muhabbetim yoktu kendisiyle ama olması güzel olurdu. İftarlık gazoz filmini izlediğimde Cem Yılmaz’ın sanatını neden bu kadar çok sevdiğimi bir kez daha anladım. Cem yılmaz gerçek anlamda bir sanatçı. İftarlık gazoz filmi için demiyorum bunu, diğer tüm gösterilerinde de sosyolog titizliğinde gözlerine şahit olabiliyoruz.

Cem Yılmaz derinliği olan bir komedyen ve iftarlık gazoz filminde yer alması da ayrıca taktire şayan. İftarlık gazoz filminde oynamasaydı takdir etmeyecek miydik? Elbette edecektim.

İftarlık gazoz filmi her ne kadar seksenleri anlatıyor olsa bile olaylara ve sonuç kısmına baktığımızda 96 yılındaki büyük devrimci direnişi anlattığı aşikâr. Çünkü 12 Eylül döneminde ile 80’li yılların içinde ölüm oruçları nihayetine varmadı. Yani sonuç alıcı biçimde taleplerin kabul edildiği devrimci ölüm orucu eylemi söz konusu olmadı. Amed zindanında kemallerin öldüğü eylem hariç. Türkiye cezaevlerinde devrimci arkadaşların en sonuç alıcı eylemi 96 yılındaki ölüm oruçlarıydı. Tahminimce iftarlık gazoz filmi de 96 yılını anlatıyor. Ama o dönemin iktidarı hala devam ettiği için sanki 12 eylülle hesaplaşma gibi vermeyi doğru bulmuş yapımcılar. Kesinlikle yadırgamıyorum.

İftarlık gazoz filmi devrimci mücadelenin içindeki ağa çocuğu Hasan ve ailesinin yanında çalışan ırgat çocuğu  Adem üzerinden ilerliyor. Cem Yılmaz'ın oynadığı rol gazozcu. Ama sanki bizim mahallenin seyyar esnafının yanında 20 yıl bir şeyler satmışçasına oynuyor. Rolünün hakkını tam manasıyla veriyor Cem Yılmaz. Film bence son dönemlerde çekilmiş en güzel filmlerden biri. Cem Yılmaz’ın takdirname sahibi çırağı Adem’in orucunu bozup ölüm orucunun 61.gününde tamda İslam’a göre kefaretini ödediği günde ölmesini birbirine bağlaması, ülkedeki en şeref sahibi, en vicdan sahibi ve en irade sahibi insanların devrimciler olduğunu vurgulaması, tarım işçilerinin sabahın kör saatlerinde hasada çıkışını göstermesi filmi mükemmel yapan birkaç detay sadece.

Cem Yılmaz’ın oynadığı gazoz ustası Cibar Kemal'in devrimcilere attığı fırçalar, “bizi Allah yarattı, ülkeyi Atatürk kurtardı. Halk partisi neyine yetmiyor” diyalogları ustacaydı. İftarlık gazoz filmi senaryo ve kadraj olarak oldukça etkileyici sahnelere sahip. Köfte ekmek yapan gardiyanların görüntüsü bana kendi cezaevi günlerimi hatırlattı. Bu bakımdan gerçekliği içeriden bilen birisinin dokunuşlarına şahit oluyoruz. Son sahnede çırağını bırakmayan Cem Yılmaz sanırım hepimizi ağlata bileceğini de çok güzel gösteriyor. Filmin genel seyri içinde çerçeveletip evinize asmak isteyeceğini kadrajlar var. İşçileri örgütlemeye çalışan ağa çocuğu Hasan’ın hikayesi de oldukça güzeldi. Aslında bakarsak baş rolünü Cem Yılmaz’ın oynadığı iftarlık gazoz filminin yönetmeni ve senaristi olan Yüksek Aksu’nun bu büyük başarı.

İftarlık gazoz filmini anlattığımız bu yazı boyunca hep Cem Yılmaz’ı andık. Aslında iftarlık gazoz filmi Yüksek Aksu’nun eseri. Ama “Cem Yılmaz’ın oynamadığı iftarlık gazoz filmi bu kadar güzel olur muydu?” ya da “bu etkiyi yaratır mıydı?” diye sorarsak elbette hayır diyeceğiz. Sanırım Yüksel Aksu’da bunun farkında ki Cem Yılmaz’ı başrole almış. Filmin İslami göndermeleri olması, İslam’a selam çakması bence çok abartı değildi. Hatta bizim gibi toplumlarda olması gereken bir husus. Hepimiz devrimci mücadelede İslamin karşımıza dikilmesiyle karşılaşmadık mı? En azından bir argüman sunması bakımından değerliydi. Cem Yılmaz’ı ile Yüksel Aksu’yu ve bunların şahsında emeği geçen herkesi saygıyla selamlıyorum. Harika bir film ancak harika insanların elinden çıkar.


Yorumlar   
+2 #1 eren akarsubaşı 08-05-2018 12:30
cem yılmazın iftarlık gazoz filmi için tebrik ediyorum . ilk defa politik bir film yaptı güzelde olmuş yapımda emeği geçen herkesin yüreğine sağlık
Alıntı
Yorum ekle


Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses