05182022Çrş
Last updatePzt, 11 Nis 2022 9pm

İnternette tanışan son çift oyunu

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

İnternette tanışan son çift oyunu Torium sahne oynandı. İzlemeye gittiğimiz İnternette tanışan son çift oyunu için sahne uygundu. Akasya Aslıtürkmen ve İlker Yiğen’in oynadığı sahnelenmeye değip değmeyeceği konusunda kuşkulara sebep veren bir oyundu benim için.  İki kişilik oyunların genel sıkıntılarının yansıra İnternette tanışan son çift oyununun oyuncuların performansı da çok iyi değildi. İnternette tanışan son çift oyunu her şeyden çok senaryo olarak sığ kalmıştı. Erkeğe kadınlık, kadına erkeklik biçmesi dışında çelişki yaratmak ve bunu kullanmak adına hiçbir şey görmedim. Senaryonun sıkıntıları daha büyük yer kaplayacak bu yazıda. İnternette tanışan son çift oyunu her şeye rağmen izlenebilir.

İnternette tanışan son çift oyunu adından da anlaşılacağı üzerine internette tanışan çiftin gerçek hayatta buluşmasını konu alıyor. Kadın karakter evlenip boşanmış onlarca ilişki yaşamış ama dikiş tutturamamış psikopat karakter. Erkek karakterde tam tersi naif ve hayatına henüz hiç kimse girmemiş bir hacker. Sanal alemin “istediğin kişi ol” mottosuna uygun şekilde ikisi de kendini farklı tanıtmış şahıslar. Ne var ki gündelik yaşamın içerisinde kadın erkek ilişkilerini skor gibi ele almak yerine başka çelişkiler üzerine kurmak mümkünken, “benim bu kadar sevgilim oldu” gibi sıradan muhabbetler üzerinden yürütmesi ilk karşımıza çıkan başarısızlığı internette tanışan son çift oyununun.

Oyunculuktaki genel sıkıntı aslında senaryonun durağanlığıyla alakalı. Yoksa Akasya Aslıtürkmen ve İlker Yiğen’in birkaç sefer “ay unuttum neden bu gece hep unutuyorum sözlerimi” demesi dışında problemsizdi. Ancak tiyatro oyunlarında oyunculuk ne kadar usta olursa olsun senaryo kötü olduktan sonra oyuncunun yapabileceği çok bir şeyde kalmıyor. Genel anlamda İnternette tanışan son çift oyununun yazarı son anda kadınla erkeğin rollerini değiştirmiş gibi imajı vardı. Yani oyunu yazdıktan sonra daha komik hale nasıl sokarım bu oyunu diyip bu yolu bulmuş gibi bir hali var. Diyaloglar başarısız, oyun mantığı içinde iç ses dışarı vermek için kullandıkları paravan vasattı.

İnternette tanışan son çift oyununda karakterlerin dışarıya açılması kısmı telefonla yakınını arama olarak kurgulanmış. İşin ilginç yanı aslında çokta kötü bir yol olduğunu söyleyemeyiz. Ama telefonu sanki arada zamanı uzatmak için eklemişler gibi. Oyunun genel akışı içinde telefondaki karakterlerin oyunun içeriğine etki edebileceği hiçbir unsuru yok. Ama yine de sahnede olmayan oyuncu üzerinden oyun kurmuş olmalarını beğendiğimi söyleyebilirim. Elbette sahnede olmayan hayali oyuncu kullanmanın çok ustaca kurgulanmış örnekleri var. Ama böylesi vasat bir oyunda bunu görmek açıkçası hoşluk yaratmıştı. Geçişler konusunda internette tanışan son çift oyunu vasattı. Bir ara hiç olmayan bir adamı tavlamaya kalkan kadın karaktere neden böyle şeyler yazıldığını anlamak mümkün değildi.

İnternette tanışan son çift oyununun karakterlerinin tersliğine rağmen bir araya getirilmesi başvurula bilinecek ve birçok yazarın başvurduğu kolaycı bir yöntem. Bence gerçek çelişki benzer kültürdeki insanların çarpık ilişkileri içindedir. Bunu açığa çıkarmak zordur. Ama sahneye konacak oyun için daha fazla çalışılması, oyun yazarının daha fazla emek sarf etmesi gerekir. En nihayetinde metin yazarı bir oyunun mimarıdır. Her ne kadar bu misyonu herkes yönetmene biçse bile yönetmen sadece müteahhittir. İş oyun yazarında biter. Bu yüzden oyun yazarlarının iki kişilik oyun yazdığında bile biraz daha emek harcayacağı en azından bir internet buluşması kendisine ayarlayabileceği çalışma alını yaratmalı kendine.

Yorumlar   
+1 #1 tuğrul 04-05-2018 23:12
bence izlenebilir bir oyun. o kadar kötü oyunlar var ki bu yanıdna sanat eseri
Alıntı
Yorum ekle


Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses