01272023Cu
Last updatePzt, 17 Eki 2022 8pm

Ragnarok; naifliğin diziye gelememiş hali.

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Şu son günlerde mottoya dönüşen bir söz dolanıyor sosyal medyada “coğrafya kader olmamalı” diye. Eğer diyalektik akıl yürütmedeki en önemli rehberse coğrafya kader olmak zorunda. Çünkü çelişkinin kaynağı içsel bir şey olmalı. Coğrafya içsel bir olgudur ve bu yüzden kaderimizdir.

İskandinavya da Rus olmak vardı bir de. ( O Naifliğe fazla değil mi Rusluk?) İskandinav ülkeleri hep ilginç gelmiştir bana. Geçenlerde sosyal medyada sormuşum “hiç İskandinav şair olabilir mi?” diye.  Bir dostum da İsveç şiir antolojisi yollamış elime yeni geçti. Ama ne antoloji, ama ne şiirler okuyacağım bir iki tane size. Bakın nasıl utandırdı beni bu şiirler.

 


Netflix Atiye Dizisi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Atiye’nin suçu ne?


Atiye dizisi baya büyük pazarlama ile Netflix portalında yayınlandı. Açıkçası benim için 7 saatlik hayal kırıklığından ibaret Netflix Atiye dizisi . Beren Saat’in canlandırdığı Atiye karakteri tam olarak nedendir bilmiyorum bana 7 saat boyunca hep uzaylı zekiyeyi hatırlattı. Biraz bu ülkenin dizi filmciliği basite aldığını düşünüyorum. Yani dizi süresi 2 saat olmuş, 55 dakika olmuş çok fark etmiyor anlaşılan. Son günlerde diziler üzerine yürüyen kavgalarımız var Çernobil gibi, netflix Atiye dizisi yeni kavgamızın sebebimiz olacağı kesin. Siyaset yapmaya korktuğumuzdan, birazda böyle kapışıyoruz. Zararı olmadığını düşünüyorum. Netflix Atiye dizisi ilk kavgamız değil Netflix dizisi üzerine, sanırım kavgalara son verecek dizi de değil Atiye. Dizi boyunca Atiye kilit noktada olunca insanın aklına şu soru geliyor: Atiye’nin suçu ne?

Netflix Atiye dizisi değerlendirmemizi ilk bölümünden başlayarak ele alalım. Atiye resim sergisi açmış, sadece sembolünü çizip çizip duruyor. Hani Atiye dizisinde koskoca ressam olmuşsun birde netflix için resam olmuşsun iki manzara çiz, sembolü koy aralara değil mi? Yok, sadece sembol çiziyor Atiye. Eyvallah sembol çizsin Atiye amma ve lakin yani sergi böyle olmaz ki be kardeşim. Kompozisyon bütünlüğü sandığın şey değil. Ve kimsenin ilk sergisi de böyle cafcaflı olmuyor maalesef. Daha başlangıçta falso veriyor Atiye dizisi. Fasonun sebebi atiye dizisi mi yoksa netflix yapımcıları mı anlamak zor. Sonra yaşlı Teyze Atiye’yi taciz etmeye başlıyor, Atiye peşine düştükçe teyze kaçıyor. Yani derdini ilk seferde anlatmamasının sebebi nedir anlamış değilim. Hani yabancı dizilerde seyirciyi alıştırmak için öcünün gelmesi zaman alır ya öyle mi yapmak istemişler diye düşündüm ama Atiye dizisindeki gizemli teyze adeta Atiye’yi delirtmek için and içmiş gibiydi. Gerek yok böyle şeylere.

Jet sosyete

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Jet sosyete dizisi birçok bakımdan alışık olduğumuzun dışında. En başta neredeyse reklamsız olarak izleyebildiğimiz en nadide dizilerin başında geliyor jet sosyete dizisi. Sanırım en çok jet sosyete gibi komedi dizisine ihtiyacımız vardı. Sürekli ajitasyondan, ağlamalı kusmalı mafya filmlerinden sıdkımız sıyrılmıştı. Tam zamanında yetişti jet sosyete dizisi. Dizinin Pazar günleri için müthiş bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz. Çok başarılı karakterler şöyle dursun jet sosyete dizisinde birçok açıdan toplumsal eleştiri bulmamızda mümkün. Gülse Birsel’in kaleminden çıkan jet sosyete dizisinin oyuncu kadrosu da oldukça başarılı. Sanırım jet sosyete dizinin neredeyse tüm kadrosu da Gürse Birsel tarafından seçilmiş.

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses