05182022Çrş
Last updatePzt, 11 Nis 2022 9pm

Jet sosyete

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Jet sosyete dizisi birçok bakımdan alışık olduğumuzun dışında. En başta neredeyse reklamsız olarak izleyebildiğimiz en nadide dizilerin başında geliyor jet sosyete dizisi. Sanırım en çok jet sosyete gibi komedi dizisine ihtiyacımız vardı. Sürekli ajitasyondan, ağlamalı kusmalı mafya filmlerinden sıdkımız sıyrılmıştı. Tam zamanında yetişti jet sosyete dizisi. Dizinin Pazar günleri için müthiş bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz. Çok başarılı karakterler şöyle dursun jet sosyete dizisinde birçok açıdan toplumsal eleştiri bulmamızda mümkün. Gülse Birsel’in kaleminden çıkan jet sosyete dizisinin oyuncu kadrosu da oldukça başarılı. Sanırım jet sosyete dizinin neredeyse tüm kadrosu da Gürse Birsel tarafından seçilmiş.


Jet sosyete dizisinin kadro karakter eşleşmesi için konuşmadan geçmeyelim. Daha önce Erdal bakkal rolüyle gördüğümüz, etrafımızdaki cimri arkadaşlarımızı özetleme konusunda bize kolaylık sağlayan cengiz bozkurt adeta cengiz Özpamuk rolüne cuk oturmuş. Jet sosyetenin Safiye’si Derya Karadaş da mükemmel uyumu yakalamış. Aslında bakarsanız “başka oyuncu olur muydu” diye düşündüğümüzde sanırım başka kimseyi her iki karaktere de mevcutlardan daha yakıştırmak mümkün değil. Jet sosyete dizisinde daha önce eşofmanlı Şevket hoca olarak zirvesine ulaşan Çağlar Çorumlu’yu ilk bölümlerde yadırgasam bile birkaç bölüm sonra özümsedik. Ama demeden edemeyeceğim sanki Gülse Birsel jet sosyete dizisindeki “Yaşar” karakterini Engin Günaydın için yazmış da sonradan değiştirmiş gibi.


Toplum eleştirisi dememdeki genel maksat jet sosyete dizisi zengin fakir ikilisini ortak mekana getirmesi değil. Jet sosyete dizisi burjuva eleştirisi yapıyor adeta. Paraya tapan Cengiz Özpamuk’un burnundaki damardan beyne oksijen gitmeye başlamasıyla sınıf dışı karaktere dönüşmesi, İlayda’nın Ozan Özpamuk’la olan proje evliliği, zengin ve bunalımdaki Alara’nın roman karakteri sandığı Gündüz’de bulması jet sosyetenin burjuva eleştirisinin temelleridir. Çok daha ilginci jet sosyete dizisinde küçük burjuva olarak anacağımız Ozan ve Alara karakterleri ve diziye sonradan dahil olan Berk bile entelektüel yana sahip. Bunların tamamı aslında doğru düzgün üretim içinde değildir. Sanki bi “aylaklığa övgü” durumu var.


Bütün bunların dışında jet sosyete dizisinin varoşu olan Ayazağa aslında maslak 1453 projesinin yükseldiği yer. Bende Ayazağa da birkaç sene ikamet ettiğimden aslında jet sosyete dizisinde geçtiği gibi insanın girmeye ürkeceği bir yanı olduğunu söylemek gerek. Aslında gerçekten jet sosyete dizisinin Talip’i gibi arkadaşlara Ayazağa’da birkaç sefer rastlamış lığım var. Bizim mahallenin Ayhan adında talipvari karakteri vardı. Tıpkı jet sosyete dizisinin Talip’i gibi araba bozulurdu o gelirdi, tamirat olurdu o gelirdi, torbayı o tutardı hatta lokantası bile vardı. Jet sosyete dizisi bu yönüyle tamamen yaşamın içinde. Gürse Birsel’in karakterleri bildiğimiz kanlı canlı örnekleri olan karakterler.


Gürse Birsel’in kendi oynadığı karakteri Gizem muazzam bir karakter. Herhalde jet sosyete dizisinin en güzel karakteri. Çok iyi sosyolojik çözümleme beklemeye gerek yok sit-com dizilerden ama jet sosyete dizisi bence fazlasıyla olmuş. Daha önce Gürse Birsel’in yazdığı Avrupa yakası ya da yalan dünya dizisini aratmayan bir dizi jet sosyete. Elbette Burhan Altıntop kolay yetişmiyor ama yine de jet sosyete dizisinin karakterleri de enfes karakterler. Jet sosyete dizisinin tek kötü yanı ertesi günün pazartesi olması. Ben bunun dışında jet sosyete dizisini eleştirebilecek argüman bulamıyorum. Yeni gelen her karakter ayrı güzellik katıyor jet sosyete dizisine. Daha üzerine çok şey söyleyeceğimiz için şimdilik bu kadar olsun.


Yorum ekle


Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses