05182022Çrş
Last updatePzt, 11 Nis 2022 9pm

Netflix Atiye Dizisi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Atiye’nin suçu ne?


Atiye dizisi baya büyük pazarlama ile Netflix portalında yayınlandı. Açıkçası benim için 7 saatlik hayal kırıklığından ibaret Netflix Atiye dizisi . Beren Saat’in canlandırdığı Atiye karakteri tam olarak nedendir bilmiyorum bana 7 saat boyunca hep uzaylı zekiyeyi hatırlattı. Biraz bu ülkenin dizi filmciliği basite aldığını düşünüyorum. Yani dizi süresi 2 saat olmuş, 55 dakika olmuş çok fark etmiyor anlaşılan. Son günlerde diziler üzerine yürüyen kavgalarımız var Çernobil gibi, netflix Atiye dizisi yeni kavgamızın sebebimiz olacağı kesin. Siyaset yapmaya korktuğumuzdan, birazda böyle kapışıyoruz. Zararı olmadığını düşünüyorum. Netflix Atiye dizisi ilk kavgamız değil Netflix dizisi üzerine, sanırım kavgalara son verecek dizi de değil Atiye. Dizi boyunca Atiye kilit noktada olunca insanın aklına şu soru geliyor: Atiye’nin suçu ne?

Netflix Atiye dizisi değerlendirmemizi ilk bölümünden başlayarak ele alalım. Atiye resim sergisi açmış, sadece sembolünü çizip çizip duruyor. Hani Atiye dizisinde koskoca ressam olmuşsun birde netflix için resam olmuşsun iki manzara çiz, sembolü koy aralara değil mi? Yok, sadece sembol çiziyor Atiye. Eyvallah sembol çizsin Atiye amma ve lakin yani sergi böyle olmaz ki be kardeşim. Kompozisyon bütünlüğü sandığın şey değil. Ve kimsenin ilk sergisi de böyle cafcaflı olmuyor maalesef. Daha başlangıçta falso veriyor Atiye dizisi. Fasonun sebebi atiye dizisi mi yoksa netflix yapımcıları mı anlamak zor. Sonra yaşlı Teyze Atiye’yi taciz etmeye başlıyor, Atiye peşine düştükçe teyze kaçıyor. Yani derdini ilk seferde anlatmamasının sebebi nedir anlamış değilim. Hani yabancı dizilerde seyirciyi alıştırmak için öcünün gelmesi zaman alır ya öyle mi yapmak istemişler diye düşündüm ama Atiye dizisindeki gizemli teyze adeta Atiye’yi delirtmek için and içmiş gibiydi. Gerek yok böyle şeylere.

Atiye sabah telefona bakıyor göbekli tepedeki bir keşfi görüyor, aaa o da ne Atiye’nin sembolü. Netflix dizisinden beklenmeyen aksiyonlar. Hemen göbekli tepeye gitmek için hazırlanıyor. Kardeşinin tepkisi çok ilginç, ne işin var oralarda. Hâlbuki kızın memleketi Urfa. İnsan memleketine giden kişiye ne işin var oralarda der mi? Sanırım senaryoyu yazanlar Kürdistanı böyle görüyorlar, laf aramızda duygularımız benzeş. Netflix Atiye dizisi henüz sonuncu garipliğini yapmadı daha. Neyse sen Atiye kalk git göbekli tepeye, buluşu bulan arkeoloğu bul ve şu soruyu sor “ben bu resimleri çiziyorum sizce bu nasıl mümkün olmuş olabilir”. Yani ben Erhan’ın yerinde olsam çakarım tokadı ağzına. Atiye de olsa Fatma gülde olsa bu soru biraz işin bokunu çıkarma üzerine bir soru. Yani sanırım Netflix bize diyor ki atiye dizisi budur uysa da budur uymasa da. Peki seyirci Netflix için bu kadar öndemli değilse ne diye her yerde Atiye dizisi reklamları var, bu kadar atiye dizisi pazarlaması neden?

Hadi hadi bunları görmezden gelelim, belli ki diyalog yazarı fikir kabız. Kitaptan aşırıp aşırıp durmuş sanırım, gel gör ki kitapta ayrı kabızlık eseri. Şengül “Bozbaş” kolesterole iyi geldiği kadar akla iyi gelen biri değil sanırım. Netflix Atiye dizisi açıkçası bana kitap hakkında baya fikir verdi. Genel anlamda sıkıntı var ülkede, aslında bu hem Atiye’nin ve hem de netflix'in sıkıntısı, Atiye de aynı dertten mustarip kanımca, Allah aşkına bir konu hakkında sallarken biraz okuyun, fantastik kurgu yapmak demek popodan element uydurmak demek değildir. Neyse dönelim Atiye ye. Atiye tabi akşam anlında yıldızlı bere pardon alnında yıldız olan kız tarafından mağaraya arka taraftan sokuluyor. Kız Türkçe bilmiyor. Ama Atiye kızı takip ediyor. Sonra mağarada kendi sembolünü görüyor o sıra arkeolog yakalıyor ve alandan atıyor Atiye'yi. Fazla da spoiler vermemek için çok detaya girmeden azcık daha gömeceğim Netflix Atiye dizisi ne.
Atiye hemen terbiye oluyor ve eve dönüyor. Mağarada kızın resmi buluyorlar meğer kız çok eski zamanlardan birini temsil ediyormuş fakat her nasılsa Atiye’nin de teyzesi olduğunu öğreneceğiz dizinin sonuna doğru. Atiye'nin annesini hiç anlatmayayım. Tam bir psikopat. Anasıyla birlikte Atiye'yi delirtmeye ant içmişler. Ya anasının köyünün ahalisi, nasıl vahşi köy ahalisiyse kızı ateşe atıyorlar yakıyorlar felan. Hayırdır? Bizde cadı avı olmuş mu hiç? Adam biraz engelli olsa bizde cinleri var yaklaşma derler, “Atiye sen ne yapmakta, nereye varmaya çalışmaktasın” iki gözüm? Biraz sosyoloji, biraz psikoloji okumadan yazmamak lazım. Hele ki mitolojik dizi yazacaksanız kesinlikle doğu mitolojisine en azından hakim olun. sonra netflix atiye dizisi gibi önce pers anlatısına sonra göbekli tepeye sonra şahmerana yani anlayacağın daldan dala uçar durursun. Medusa üzerinden gidilebilecekleri konular var, gerçi ben şahmeran ile nasıl bir bağ kurduğunu da anlayamadım Netflix Atiye dizisinin. Neydi o şahmeran hikayesi unuttum bile!
Aslında ciddi eleştiriler yapmaya çalışan biriyim ama böylesine ilk denemelerin hele ki yabancıların denetimdeki netflix gibi platformalarda atiye dizisi gibi dizilerin uzaylı Zekiye’ye dönmesine içim el vermiyor. Sert fırça darbeleriyle belki ikincisinde biraz daha dikkatli olurlar diye devam edelim netflix Atiye dizisi tahliline.
Tamam anladık fantastik kurgu ama kardeşim o kadar olaydan sonra bu Atiye ile Erhan o kadar öyle soğuk kanlılar ki sanki her gün gaipten sesler duyuyorlar. Hatta Bilim adamı Erhan hemen teslim oluyor mistikliğe. Ben arkeolog olsam rezil rüsva ederdim bunları. İlk fırsatta bilimsellik gemisini terk eden korkak fareler gibi Netflix’in Atiye dizisindeki bilim adamları. Kaldı ki Lan oğlum dünya kadar olay yaşadınız korksanıza. Hadi korkmadınız bu kadar hızlı niye saf değiştirdiniz. Birde Garibim Erhan işi gücü bırakıp Atiye’yi ikna etmeye çalışıyor gördüklerinin doğru olduğuna. Gidiyor Anneannesini bulup çıkarıyor bir gün önce depo olan yer bir anda 3+1 eve dönüyor ama ne ev. Taşımacılık işine girse Başer Alemdar’ın can verdiği üç kâğıtçı nene gardiyanı zaten köşeyi döner.
Göbekli Tepe Atiye dizisinde sadece göbekli bir tepe.
Sanırım yazar kabız! Bir yerlerden araklamış fikri, çünkü böyle bir fikri ancak bu kadar kabızca harcayabilir insan. Zamansızlık teorisini duymuş ama iş nedir henüz bilmiyor, mistik yön var ama mistiklikten anladığı hiçbir şey yok. Bu kurgu bu saçmalığı hak etmiyor.
Bence Atiye dizisi oyunculuğu da gayet kötü, yani oyuncu savunamamış oynadığı karakteri. Bir olmamışlık var Netflix Atiye dizisinde, dedim ya bana göre uzaylı Zekiye kıvamında netflix atiye dizisi. netflix atiye dizisi baş karakteri Atiye’nin uzaylı Zekiye olmasına da az kaldı bence. Bir daha ki sezonda kafada ok işaretleri belirirse hiç şaşırmayacağım.

 

 

 

 


Yorumlar   
0 #1 umutvar 27-01-2020 23:01
bu dizi çok saçmaydı bende hiç sevmedim
Alıntı
Yorum ekle


Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses