05182022Çrş
Last updatePzt, 11 Nis 2022 9pm

TESLİM TÖRE ve atom altı parçacıklar

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Teslim Töre hocayı tanımayan devrimci yoktur herhalde. O hayatının tamamını sınıf mücadelesiyle geçirmiş yiğit bir devrimci ve denizlerin yoldaşıydı. Genelde bizde hüzün ile anılır ölümler. Ama bu sefer öyle anmayalım Teslim Töre hocayı. Ondan bir hikaye anlatayım sizlere belki bundan felli herkes anarken yiğitleri bir enteresan anısını anlatır da anılarda yaşar devrimciler.

ÖDP sürecinde Bayrampaşa cezaevine yolu düşüyor Teslim Hoca’nın tabi o zaman TKEP diye bir örgütün lideri. Legal mücadele alanları yeni bir perspektif yaratıyor devrimcilere. Ama TKEP içten içe kaynıyor. Teslim Töre atom altı parçacıklar üzerine bir seminer veriyor. Kılıçlar çekilmiş herkes bir kıvılcım bekliyor zaten. Cuma Şat en önde dinliyor Teslim hocayı. Hoca parçacıkların dalga şeklinde hareket ettiğini söyleyince Cuma “olur mu öyle saçma şey, parçacıklar titreşerek hareket eder” diye yapıştırıyor. Teslim hoca ısrarla dalga şeklinde hareket ettiğini anlatıyor, çifte yarık deneyinden felan bahsediyor ama nafile. Cuma ve ekibi titreşerek hareket ettiğinde ısrarcı oluyor.

Bunun üzerine gerginlik ayyuka çıkıyor ve TKEP bölüyor. Titreşerek hareket ettiğini iddia edenler TKEP/Leninist oluyor, dalgacılar ÖDP içine giriyor sonra oradan da ayrılıyor.

İşin tuhaf yanı atom altı parçacıkların hem titreşerek ve hem de dalga şeklince hareket ediyor olması. Yani aslında bölünmeyi gerektirecek bir durum yok. Şakayla karışık Teslim hocaya bunu sorduğumda “kim uyduruyor bunları” diye çıkışmış ama tartışmanın bu hale gelene kadar onlarca farklı yere uğradığını söylemişti. Yani böyle bir tartışmadan bölünme bizim cenahta mümkün.

Teslim hoca güzel bir insandı.

Teslim hoca gerçek bir enternasyonalist devrimciydi.

Teslim hoca yiğit bir adamdı.

Hastaydı ve tedavi görüyordu.

Bugün tekrardan toprağa döndü.

Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

Işıklar içinde uyusun.


Yorum ekle


Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses