05182022Çrş
Last updatePzt, 11 Nis 2022 9pm

Ermeni soykırımına ilişkin farz bir izahat

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Bundan tam 105 yıl önce sistematik bir şekilde ermeni nüfusu Osmanlı iktidarı tarafından katledilmiştir. Bu katliamda birçok Müslüman halk gibi Kürt halkının da azımsanmayacak bir payı var. Kürt halkının bu trajedideki rolünü görünür kılmak Kürt entelijansiyasının temel görevidir. Çünkü Kürtlerin sosyo-psikolojik karakteri bu eyleme ne denli yoğun iştirak ettiğiyle alakalı olarak ele alınması gereken bir konudur.

Bir kabulle başlayalım; Kürtler bu katliama ortak olmasaydılar yine de bu katliam olacaktı ama bu denli trajik boyutlara ulaşmayacaktı.

Bir kısım kendine Kürdistani diyen kişi yine kendini Kürt milliyetçisi diye tanımlayan ama her açıklamasını Türkçe yapan bir kısım sözüm ona Kürt partisi yetkilisi Ermeni soykırım ile Kürtlerin birlikte anılmasından rahatsızlık duymuşlar. Bu lümpen takım tarihi bir vesikaya dayanmadığı gibi her konuda olduğu gibi bu konuda da doğaçlama çalışmalar yaparak kafaları karıştırmaktalar. Bu yüzden bir daha böylesi bir vahşetin öznesi olmamamız için tekrar edelim, suçluyuz ve üzgünüz.

Bir başka hakikatın hakkını daha verelim; Kürtlerin bu katliama ortak olmasında Abdülhamit’in Ermenilere sağladığı ayrıcalıkların payı büyüktür. Şeyh Ubeydullah isyanının ana dayanağı ve yıkıldığı yer Osmanlının bir Hristiyan devletine dönüştüğü teziydi. “Rome reş” Kürtlerin 93 harbi sonrası Osmanlıya taktığı isimdi. Bu isim sebepsiz değildi çünkü 93 harbi diye geçen 1878 Osmanlı-Rus savaşında Ermenilere karşı imtiyazlar verilmişti.

Ermeniler o kadar güçsüz bir milleti ki (bu yüzden millet-i sadıka denirdi)  Rus desteğine rağmen en ufak idari bir hak elde edemediler.

Kürtlerle Ermenilerin arasında bir denge bu destekle sağlanmıştı. Ama Kürtler kendilerini ev sahibi Ermenileri misafir olarak görme huyundan hiçbir zaman vazgeçmediler. Ta ki 1915 yılına gelinene kadar. İşte o vakit bir soykırım başladı. Bu soykırımın planlanmasında, kararlaştırılmasında Kürtlerin en ufak bir payı yoktur. Bu soykırım Osmanlı subaylarının ve bürokrasisinin gerçekleştirdiği bir soykırımdır. Ancak hayata geçirilmesinde Kürtlerin payı olduğu, öyle Hamidiye alaylarına katılan aşiretlerce değil, bir bütün millet olarak birkaç bölge hariç her bölgede dağ dağ, mağara mağara insanların yerlerinin tespit edilmesinde etkin bir unsur olduğu gün gibi ortadadır. Osmanlının subayları Kürtlerin desteği olmadan; mağaraları, ovaları, dağları bilen sıradan Kürtlerin desteği olmadan 1.5 milyon Ermeni’yi katletmesi en az çeyrek asır sürerdi. Bu soykırımın bu kadar büyük ve etkili olmasının temel sebebi yerel işbirlikçilerdir.

Peki Kürtler neden eşlik etti bu soykırıma?

Buraya dikkat edin, Kürtler, Ermeni soykırımından maddi fayda elde edecek olmasaydılar bu suça ortak olmazdılar. Bir daha söylüyorum Ermeni malları Kürtlere kalmayacak olsaydı Kürtler bu soykırıma ortak olmayacaklardı. Hangisi daha kötü kestirmesi çok zor. Demek ki atalarımızda bir yağmacı talancı yan var ve bu gen hala hayatta. Bütün iç çatışmalar, bütün egemenlik kavgaları bireysel çıkara ya da aşiretsel çıkara dayandığı için uluslaşmayı beceremedik. Bu yüzden Kürdistan’da silahlar daha hızlı çekilir.

Bu bir karakter meselesidir. Bu bizim millet olarak ruhumuzda beliren bir urdur. Bu uru doğru tahlil etmezsek, çıkarlarımız için kendi milletimizi bile katletmeye varan bu ahlaktan kurtulmamız mümkün değildir. Kürtler içlerindeki bu vahşi ile hesaplaşmak zorundadırlar. Bugün güneyde yaşanan hareketlilik yeni bir brakuji ihtimali yine bu ahlaktan gıdasını alıyor. Millet olamamanın dışında çıkarcı bir kavim olmamıza sebep oluyor.

Ermeni soykırımı Osmanlı Tarafından yapılmış bir soykırımdır. Bu tartışma götürmez bir gerçektir. Ama yereldeki işbirlikçileri Kürtlerdir. Sadece Hamidiye alaylarıyla alakalı bir durum değildir. Bir bütün Kürt halkının içinde olduğu bir durumdur. Kürt halkı, genindeki yağmacı, menfaatçi, kendini yaşatan bu ahlaktan kurtulmadığı sürece uluslaşamaz.

Son yüz yıldır verdiğimiz her canda 105 yıl önce atalarımızın aldığı canların diyeti var. Bunu görmedikçe ölmeye devam edeceğiz.

 

 


Yorum ekle


Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses