05182022Çrş
Last updatePzt, 11 Nis 2022 9pm

Sömürgeleştirilen insan George Floyd

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Her iktidar bir güce dayanır. Güce dayanmayan hiçbir siyasi iktidar ayakta kalamaz. İktidarı yok etme fantezisinin altında yatan şey de bir iktidardır. Güç ya da kuvvet iktidarın ta kendisidir. Bazı iktidarların iyi olma hali, gücünü haklılığından almasına dayandırılır ne var ki her iktidar yakın zamanda haklılığını gücünden almaya başlar. İyi olması istisna hali olarak ele alınmalıdır. Her iktidar er ya da geç kötüye yönelecektir. Bu yüzden iktidarların sürekli olarak denetlenmesi gerekir. Bu canavara hesap sorulamaz ya da bu canavar hiçbir koşul altında sınırlandırılamaz. Ama yine de her iktidar bir güce dayanır onun zayıf yanı da bir güce ihtiyaç duymasından kaynaklanır. Arka planında her iktidarın, bir vektörler bileşkesi vardır. Aynı yöne kuvvet uygulayan vektörel bir birliğe ihtiyaç duyar iktidar. Yönü belirleyenin bir kişi ya da kişiler olması arkadaki kuvvetin parçalı olmasına engel değildir. Her kuvvet kendi gündemiyle iktidara dahil olur. Mühim olan o gündemleri temizlemektir.

Beyaz insanın gücünü bu şekil ele aldığımızda siyahların işlerinin çok zor olduğunu söylemek mümkün. Her şeyden önce beyazların ayrıcalıklarından vazgeçmesi ancak siyahlara hükmetmenin daha maliyetli olmasıyla mümkündür. Ancak siyah insanlar şunu anlamakta zorlanıyorlar beyazlardan dost olmaz ve beyaz adam siyahları kurtaramaz.  Siyahlar merhamet dilenmekten vaz geçmedikleri sürece asla bu ırk ayrımı ortadan kalmayacak. Beyazlarla olan mevzu köle efendi mevzusudur. Doğal olarak siyahlar ve beyazların arasındaki kavga en açık anlamda bir sınıf savaşıdır. Bu sınıf savaşı, siyahlar yenildikçe tekrardan başlayacak ama beyazlar yok olmadan bitmeyecektir. Beyaz efendiyi yok etmedikçe siyah ile beyaz arasındaki ayrım yok olmayacaktır. Tüm beyazlar Afrikayı ve Amerikayı terk etmedikleri sürece bu mevzu bitmeyecektir.

Dizleri üzerine çöken polislerin bu tiyatrosuna onların polis olduğunu bir tek an bile unutmadan cevap verilmediği sürece siyahların sorunları son bulmayacaktır.

“Siyahlar uyuşturucu satıyorlar”, “siyahlar soygun yapıyorlar”, “siyahlar en pis işleri yapan insanlar” “protestolar yağmaya döndü” vs. vs.

Sanki hepsinin devlet başkanlığı yapması gerekiyormuş gibi. Onlardan çalınanları tekrardan alıyorlar. Ne sanmıştınız sınıf savaşının sadece sizin istediğiniz jargonda olacağını mı düşünmüştünüz. Ayak takımı mı dersiniz çapulcu mu fark etmez, alttakiler ezilenler isyan ediyor. İstediğini çalabilir, istediğini gasp edebilir artık. Devrimlerin en güzel yanı budur içinden ne çıkacağı belli olmaz. George Floyd aslında uyuşturucu satıcısıymış sanki holding yönetmesi için teklif gelmişte o uyuşturucu satmayı seçmiş. Ne bekliyorsunuz kapitalizm düşürdüğü kadınları orospu yaptığı gibi erkekleri de yapar. Dikkatinizi çekerim ABD’nin birçok yerinde uyuşturucu satmak serbest yasak olan vergisini ödemeden uyuşturucu satmak!

Siyah insanların sorunu içlerindeki beyazlardır. Sömürgecisinden merhamet bekleyen sadık köpekler gibi köle taciri adam ona bir parça ekmek verdiğinde sesini kesip kaderine lanet okuyan sadık köpekler gibi olduğu sürece, beyaz adamın bu ırkçı durumu devam edecektir.

Sömürgecilik öyle ince insana işler ki çoğu zaman yaşananın sömürgeciden kaynaklandığını bile düşünmekte zorlanır. Huzurunu kaçıranın aslında siyahlar olduğunu düşünür. Mesela George Floyd gibi binlerce siyah polis şiddetinin mağduruydu. Ama içi beyazlaşan siyah adam huzursuzluk yapanın hep Floydgiller olduğunu sanırdı. İşte bu “aşağalık zenciler” yerlerinde efendi dursaydı, beyaz adamda şiddet uygulamayacaktı gibi düşünmekten kendini alamayan binlerce zenci var. Halbuki dedeleri sadık bir köpekken bile öldürülmeleri için bir bahane hep bulunmuştu. Sorun bu köpek sever adamların bir köpek tarafından tecavüze uğramasıyla ya da o pislik içinde yüzen beyninin dışarıya çıkarılmasıyla çözülecek bir sorundur. Sorun af dileyen polislerle sevişen birkaç zencinin inisiyatifine bırakılabilir mi?  Böyle yavşakça bir düşünce olabilir mi? Celladın özrü neden makul olur ki?

Vuruşun sizin ve atalarınızın ruhlarının özgür olması için bütün gücünüzle savaşın. Bu alçak sisteme gereken cevabı verebilmek için vuruşun. Siyahlar özgür olmadan hiçbir beyaza huzur yok, taşıyabileceğiniz kadar eşya sizindir, gidin ve sizin olan için savaşın. Ve asla benim gibi beyazlardan yardım merhamet beklemeyin.

 

 


Yorum ekle


Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses