09262021Pz
Last updateCts, 25 Eyl 2021 9pm

Siirt Kısa film festivali İstanbul film ekimine karşı

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Habertürk’de ne yapsak isimli bir kültür sanat programı var. Bilindiği üzere ekim ayı film ayıdır, sanatsal faaliyetlerin en yoğunlaştığı aydır, sezon açılır, diziler başlar, filmler vizyona girer, oyunlar oynanır tekrardan. Adeta sanatın ilk baharıdır ekim. İşte Ne yapsak isimli programda da bu hafta film festivalleri konuktu. İlk konuk İKSV’nin meşhur film ekiminin, koordinatörü Kerem Ayan’dı. Açık konuşmak gerekirse İKSV yani İstanbul kültür sanat vakfı kesinlikle çok iyi. Tek kelimeyle şahane işlere imza atıyorlar senelerdir. Ancak konuşmanın tamamından yola çıkarsak, pandemiden dolayı kapalı salonların tercih edilmediği ama online olmayan filmlerin salonlardan izlene bilineceği, neden online film izleyenlerin para vermek zorunda olduklarını ve neden sınırlı izleyicinin para vererek onlineda izlemesi gerektiğini gibi sanatı metalaştırılmasına hizmet eden bir sunum yaptı Kerem Ayan. En azından ben bunu anladım film ekimi hakkında.

Aklıma gelen ilk şey geçenlerde Cumhuriyet gazetesinde koç holdingin ne büyük işler yaptığını, hayatını Türkiye hizmetine adadığını anlatan ısmarlama röportaj geldi. Sanki koç holding değil de, kar amacı gütmeyen bir hayır kurumu. Adama sormazlar mı bedava mı yaptı diye? Küçük bir çocukken bile bu ülkede okullarda “sanat sanat için mi? yoksa sanat halk için mi?” Diye bir tartışma polemik vardı. Kerem bey sanat para için mi diye yeni bir başlık açmış adeta.

Sonra Baran Mayda çıktı. İkinci konukmuş Baran. Orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür, gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür diye iğrenç bir beyaz Türk marşımsı şarkısı vardı ben ilk okuldayken. Siirt işte öyle bir yerdi senelerdir. Bu yüzden dezavantajlı şehir demiş spiker Baranda açıklamış, neden dezavantajlı şehirlerde böylesi işlere atılmak gerektiğini. Böylesi festivallerin nasıl bir hava bacası olduğunu, insanların böylesi etkinliklerle nasıl mutlu olduğunu üstüne basa basa anlattı. Neler yaptıklarını, nasıl bütün mülkü amirleri bu işlere ortak ettiklerini, işi niçin bir festivalden daha çok şenlik havasına sokmak istediklerini anlattı. Bu sene pandemi olduğu için Sinema Tır Fikrini bulmuşlar ve meslek gruplarına özellikle doktorlar hemşireler gibi sağlık çalışanlarına (önlerinde saygıyla eğiliyoruz) özel gösterimler yapacaklarını, çocuklar için Tır sinemada özel filmler gösterileceğini anlattı.

İstanbul ismi zaten bir marka, bir şeyin başına İstanbul yazarsanız eğer o şey her neyse birden bire markalaşır. Ne olduğu önemli değil marka olan İstanbul. O yüzden bir şey yapmanıza gerek yok İstanbul’da. Yani film ekiminin işi çok kolay, ama Siirt’te ne yaparsanız yapın Siirt için anlamlı olsa bile sanatçılar için çokta bir anlam ifade etmeyecektir. Emek vermeniz gerek, sanatçıları ikna etmeniz gerek, burada güzel bir şeylerin olacağına insanları inandırmanız gerek, bir gönüllüler ağı kurmanız gerek, bir gönül ağı kurmanız gerek. İşte Baran bunu yapıyor.

Siirt öyle bir yer ki var olup olmadığı konusunda kimse emin değil. Hani gitmesen, görmesen olduğuna inanamayacağın bir yer. O kadar uzak bir yer ki en son Yılmaz Güney uğramış bir film için. Ondan sonra Siirt’e hiçbir sanatçının yolu yanlışlıkla bile düşmemiş. Ta ki iki sene öncesine kadar, Manuş baba ve Göksel son iki senenin açılış konserlerinde Siirt’te gelmişlerdi. Sinan Çetin, Levent İnanır, Fatoş Güney, Hülya Koçyiğit, Birol Güven, Erhan Yazıcıoğlu, Bulut Aras, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Kamil Çetin, Sebahattin Çetin ve daha niceleri Siirt’te geldi. Dahası 500’e yakın film katıldı bu yarışmaya. Bugün itibariyle 13 ülkeden yönetmen yarışıyor Siirt kısa film festivalinde. Bu insanları buraya getirmek bile başlı başına bir meseleyken Siirt Kısa Film Festivalinin bu kadar film toplaması bu Festivali daha önemli kılıyor. İşte bu yüzden Film ekimi ile aynı kategoride ve aynı zamanda yer alıyor 3.Siirt kısa film festivali.

                           


Yorum ekle


Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses