08082022Pzt
Last updatePzt, 11 Nis 2022 9pm

Çiçek Abbas'ın anlatılmamış hikâyesi... - Baran Mayda

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Liberter düşüncenin en önemli teorisyenlerinden biri john Rawls`dır ve Rawls`a göre, piyasa için gerekli koşullar oluşturulduğunda fırsat eşitliği oluşacağı için en yetenekli, en kaliteli ve en güncel olan ödüllendirilecektir. Bu girizgahtan sonra yönetmen Sinan Çetin fenomeninin oluşmasında en büyük kilometre taşı olan “Çiçek Abbas” filminin kaderine gelelim…

Çiçek Abbas nedendir bilinmez, hep sol-sosyalist filmler kategorisinde sayılır. Genel algı öteki görülen Abbas`ın çalışarak, emek vererek en değerli olana yani Nazlı`ya sahip olduğudur. Halbuki filmde sola dair bir şeyler vardır ama Sosyalizm namına hiçbir şey yoktur. Zira filmde Abbas, Nazlı`ya işçi sınıfına dahilken (muavin) kavuşamaz.

Abbas`ın kendi biriciğine, Nazlı`ya ulaşma şansı da Şakir’leşirken olur. Ancak minibüs sahibi bir küçük burjuva olduğunda Nazlı`ya ulaşan kapıyı aralayabilir. Nazlı aslında bir ödüldür. Ve toplumun takdir hakkını temsil eder. Şakir, minibüsüne temiz bakmayan, yolcularına kaliteli bir hizmet sunmayan ve kendini dil açısından güncellemeyen bir burjuva tipidir. 


Osmanlı (Netflix) - Roma (Kültürel iktidar) savaşına dair...

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Bertrand Russel haklı çıktı ve 'aylaklık vaktine sahip olanlar değer üretir, kültür üretir, sanat üretir' tezi doğrulandı. Korona günleri binlerce can alan bir katil olduğu kadar aslında sınıfları en azından kültürel olarak eşitlemeye çalışan bir karakter gösterdi. Yani Sabancı'nın oğlu Hacı da spor yapmak zorunda kaldı, Sabancı'nın yanında çalışan Adem'in oğlu Musa da...

Hacı ile Musa'nın ekonomik temelde eşitlenmesi mümkün değildi belki ama kültürel bir eşitlenme söz konusuydu. Korona belki de dünyaya başka bir perspektif açmak ve yepyeni bir nesil yaratmak için bile gelmiş olabilir. Zira şu kesin bir gerçeklik ki, kitap okuma oranları zirvede. Yüzüne bakılmayan dergiler revaçta. İlk defa gerçekten belgesel izliyor Türkiye... Sosyal ya da değil, mesafe koyacak özgüvene sahip birçok karakter doğdu. Artık bundan sonra bu ülkenin kültürel iktidarını belirleyenler, yani 'kim neyi izleyecek' sorusunu kimseye sormadan cevaplayıp, kimseye sormadan dayatanlar için yol bitti. Halkın Netflix ile uzun süredir uzaktan uzağa yaşadığı flört, yerini düğün salonu fiyatlarını araştıran nişanlılığa bıraktı.

Fırat Aydınkaya: Fanon Gerilimi : “Entelektüel Kürt Aklının Eleştirisi”

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Postkolonyal teorinin en etkili sol açığı olmaya aday Achille Mbembe, Zenci Aklın Eleştirisi isimli eserinde zenci aklını eleştiriye tabi tutarken “zenci gece yaşayan, gecede yaşayan, yaşamı gece olmuş olandır” tespiti yapma cüretini gösterir. 

Bu tespitteki “zenci” ifadesini kaldırıp yerine yeni nesil Kürt entelektüeli tanımlamasını koyabilir miyiz? Son beş yıldan bu yana giderek uzun kış gecelerine bürünen Kürt siyasetinin hali ortadayken okumuş Kürt aklının geceye teslim olma lüksü var mı? Değilse ne yapılmalı?  

1846 yılında İngiliz Albayı Rich’in, elinde padişah fermanıyla Cizre’de Bedirxan beyi ziyaret ettiğinde Bedirxan beyin ona anti kolonyalist bir diskurdan esintiler taşıyan cevabını, bir parça anakronizmi göze alarak Kürtlerin kolonyalizm karşıtı tarihinin miladı sayabiliriz şüphesiz. 

Bedirxan beyin, Albaya “Hiçbir sultanı tanımıyorum. Bu Sultan kimdir? Neden onun fermanları bana geliyor? Ben burada ev sahibiyim” dediği anlatılmaktadır örneğin. Kürt siyasi tarihinde modern manasıyla sömürgecilik karşıtı ideolojiler için bu haşin söylevin üzerinden yüz yıl daha geçmesi gerekse de bu söylevi anti-kolonyal ideolojilerin ayak sesi olarak da okuyabiliriz. 

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses